Конзумирајте:

Се препорачуваат сите овошја освен цитрусните. Претпочитајте јаболко, лубеница, грозје, јагоди, малини, авокадо, ананас, смокви.

Од зеленчук особено се препорачува: аспарагус, тиква, тиквица, морков, сладок компир, цвекло, брокула, боранија, грав, грашок, спанаќ, кељ и сите зеленолиснати зеленчуци.

Ги (Ghee – прочистен кравји путер) или маслиново масло.

Од млечните производи може да конзумирате ретко, нискомаслен јогурт или грчки јогурт.

Одвечер оставете во вода 4 бадеми и 2 ореви, наутро излупете ги и изедете ги на гладно.

Овесни снегулки со шумско овошје.

Житарици со цело зрно.

Чиа семе, ленено семе и семки од сончоглед.

Зелен, црн и бел чај.

Риба како лосос, скуша, сардина, пастрмка.(печена или на скара)

Куркума

Дозволено е умерено да се користат јајца.

Може понекогаш да консумирате црно чоколадо.

Пијте најмалку 8-10 чаши вода дневно.

Секојдневно пешачете по 30 минути. Вежбајте јога.

Избегнувајте:

Масна и пржена храна. Брза, зачинета и замрзната храна.

Млеко и млечни производи.

Месо и месни производи.

Алкохол, кофеин и газирани пијалоци.

Лук, домати, модри патлиџани и луцерка.

Цитрусни овошја, портокали, цитрони, киви.

Бело брашно и пецива, како и бел ориз. Шеќер, бисквити, колачи, пакувана храна.

Пушењето е многу штетно во оваа состојба.

Избегнувајте стрес. Квалитетниот сон е многу важен за менаџирање на лупусот.

Билки кои се препорачуваат при лупус се: Ашваганда, Гилој, Куркумин, Босвелија, Пунарнава…

Други содржини

Најпродавани
производи