СМУТИ

Состав:

1 круша, сечкана

1 банана, замрзната

50 мл сок од свежа калинка

5 супени лажици замрзнати малини

50 мл бадемово млеко

Подготовка:

Сите состојки се ставаат во блендер. Напитокот е готов кога ќе стане кремаст.

Послужете го свеж и декорирајте со зрна од калинка.

ОВЕСНА
КАША

Пита личностите најчесто имаат силен дигестивен оган и може да ја согорат овесната каша за појадок во рок од еден час. Затоа потреби ни се јаткастите плодови. Натопени и излупени бадеми, кокос, семки од тиква и семки од сончоглед се соодветни.

Состојки:

Овес и вода

2 смокви

2 урми

8-10 оставени одвечер во вода и наутро излупени бадеми

Прстофат кардамон во прав

1 лажица кокосово млеко

Јаворов сируп по вкус

 

Подготовка:

Во повеќето рецепти од овесна каша, соодносот на овес со вода е 1:2. Овесот и зачинот сварете ги и потоа одозгора додадете ги смоквите, урмите, бадемите, кокосовото млеко и јаворовиот сируп.

При подготовка на овесна каша, доколку користите овошје, претпочитајте јаболка, кајсија, слатки бобинки, суви сливи и суво грозје. Алтернативно, во овесната каша можете да користите свеж, разреден јогурт како прелив. Запомнете, јогуртот и овошјето не се компатибилни за оптимално варење затоа не го користете доколку користите овошје.

СУПА

Пилешка крем супа со карфиол и брокула

Состојки:

  • 1 пилешки батак со карабатак
  • 200гр карфиол
  • 100гр брокула
  • 1 главица кромид
  • зачини: сол, црн пипер и куркума.

Подготовка:

Батакот со карабатакот се вари додека месото не омекне. За подобар вкус може да се додаде и еден ловоров лист и половина чешне лук.

Кога месото е скоро готово, се додава карфиолот и се остава да се вари 15 минути, а на крај се додава брокулата бидејќи за неа се доволни само 5 минути варење.

Месото се вади од супата и се остава да се излади, а потоа се отстранува коската и ситно се сецка. Брокулата и карфиолот се ставаат во блендер и се блендираат додека не се добие хомогена смеса и се враќаат назад во тенџерето во кое се приготвува супата. Во меѓувреме кромидот се ренда и се пржи на умерена температура додека не добие светло кафеава боја. Потоа се додава во супата за да се свари.

Месото се додава во мешавината од карфиолот и брокулата. Целата смеса треба добро да се измеша за да не останат грутки. На крај се додава сол, црн пипер и куркума. Се вари кратко додека супата стане густа. По желба може да се додаде и сецкан магдонос или целер.

ХЕРБАЛЕН
ЧАЈ

Состојки:

1/4 чајна лажичка семе од ким

1/4 чајна лажичка коријандер

1/4 чајна лажичка анасон

1/4 лажичка свеж магдонос

1/4 лажичка ливчиња од роза

1 чаша врела вода

 

Подготовка:

Во водата што врие додадете ги билките. Нека врие десет минути, а потоа нека отстои пет минути. Се сервира топло.

Уживајте!

Други содржини

Најпродавани
производи