CHANGE YOUR LIFESTYLE.

Home » Продукти » Arjun Tea | Арјун Чај

Други производи

 • Алое Вера кое е најчисто на пазарот во Македонија. Производ кој се користи за детоксификација на телото, одстранување на сувост на кожата или пак за било какви оштетувања на кожата, лузни, акни, изгореници и е одличен имуно модулатор.

  Kumari Saar | Алое Верa – зајакнете го имунитеот

  1.240 ден

 • Stholyantak Churna | Столијантак Чурна

  1.090 ден

 • Ајурведа – Прирачник за здрав живот од м-р др. Викрам Чаухан

  300 ден

 • Природен производ, кој ќе ви помогне на природен начин во борбата против вишокот килограми.

  Detox Tea | Детокс Чај за детокс и слабеење

  1.090 ден

Arjun Tea | Арјун Чај

✓ Помага во работата на црниот дроб и го подобрува апетитот.
✓ Ги штити клетките на телото преку своите антиоксидантни својства.
✓ Го помага здравјето на срцето и помага во одржување на функцијата на срцето.

1.090 ден

Опис

Arjun tea претставува комбинација од чисти билкини состојки опишани во древните ајурведски текстови. Главната билка во составот на чајот е Terminalia Arjuna билка но и други билки и истите се добри за:

Terminalia Arjuna:

 1. Помага во работата на црниот дроб и го подобрува апетитот.
 2. Ги штити клетките на телото преку своите антиоксидантни својства.
 3. Го помага здравјето на срцето и помага во одржување на функцијата на срцето.

Elettaria cardamomum:

 1. Помага за одржување на имунитетот.
 2. Ја поддржува кардиоваскуларната функција.

Boerhavia diffusa:

 1. Благотворно влијае на срцето и кардиоваскуларниот систем.
 2. Помага за одржување на нормално ниво на гликоза.

Арјун теа се прави земајќи ги во предвид чистите ајурведски начини на третирање. Продуктот се состои од безбедни билки кои се користат во Ајурведата уште од древните времиња. Ајурведата, древниот индиски здравствен систем, се практикува во Индија повеќе од 5 000 години. Користејќи билки, минерали, правилна исхрана, прочистување и пред сè, соодветен начин на живеење.

Концептот на Арјун теа е заснован врз подготовките опишани во Ајурведата како „Кшеер пак”, т.е. вриење на билките во млеко и вода за да се добијат течни растворливи (во вода и маснотии) екстракти од нив, всушност, да се извлече нивната максимална полза.

Начин на приготвување:
1. Во сад ставете една шолја млеко (250 ml) и една шолја вода (250 ml),
2. Ставете 5 g Арјун теа (рамна кафена лажичка),
3. Оставете да врие на пониска температура и одвреме навреме промешувајте,
4. Оставете да врие додека смесата не се преполови, односно додека не стане една шолја,
5. Без цедење испијте го прекрасниот напиток.

Не треба да се надминува препорачаната доза.

Овој производ не треба да се користи како замена за разновидна храна.

Производот треба да се чува надвор од дофат на деца.

Секое пакување содржи 125 гм чај.

бр Индиско име Латинско име Количина
1. Arjuna Terminalia arjuna 3.20 gm
2. Punarnava Boerhavia diffusa 0.60 gm
3. Pipal Tvak Ficus religiosa 0.40 gm
4. Dalchini Cinnamon tamala 0.40 gm
5. Chhoti Elaichi Elettaria cardamom 0.40 gm

Забелешка: Сите производи на Планет Ајурведа не содржат животински продукти и се погодни за вегетрјанци. Тие се 100% природни и намаат никакви додатоци, бои, хемикалии и адитиви. Не создаваат никакви несакани ефекти.

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Arjun Tea | Арјун Чај”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Можеби те интересира

Име

Go to Top