Според Ајурведата, храната која треба да ја практикуваат Пита типовите на личности, треба да биде најчесто свежа и лесна, но не жешка. Истата треба да биде со сладок, горчлив или адстригентен вкус, но се препорачува да се редуцира храната која е лута, кисела или солена. Треба да преовладува вегетаријанската исхрана, а да се минимизира употребата на алкохол и кафе. Во текстот подолу прочитајте подетални насоки и препораки за исхраната.

Како да ги користите листите со препорачани продукти?

При користењето на продуктите од наведените листи, треба да јадете повеќе од оние кои се обележани како „Често” и „Умерено” и само во ретки или специфични ситуации од оние кои се обележани со “Ретко”.

ОВОШЈЕ

ЧЕСТО УМЕРЕНО РЕТКО
Јаболко (слатко)
Кајсија (слатка)
Авокадо
Бобинки (слатки)
Кокос
Урми
Смокви
Грозје (слатко)
Манго
Диња
Портокали (слатки)
Ананас
Слива (слатка)
Суви сливи
Дуња (слатка)
Калинка
Суво грозје
Лубеница
Јаболко (кисело)
Банани
Цреши
Киви
Лимета
Папаја
Праски
Бело грозје
Брусница
Кајсија (кисела)
Бобинки (кисели)
Цитрон
Лимон
Протокал (кисел)
Ананас (кисел)
Сливи (кисели)
Јагоди

ЗЕЛЕНЧУК

ЧЕСТО УМЕРЕНО РЕТКО
Артичоки
Аспарагус
Пиперка бабура
Брокула
Бриселско зеље
Тиквички
Зелка
Карфиол
Целер
Крставица
Грашок
Зеленолиснат
зеленчук
Печурки
Бамја
Маслинки (црни)
Сладок компир
(батат)
Бел компир
Тиква
Магдонос
Пашканат
Боранија
Пиперки
(зелени)
Никулци
Рукола
Грав
Леќа
Невен
Цвекло
Морков
Дајкон
Модар патлиџан
Праз (термички
обработен)
Спанаќ
Репка
Лук
Кромид (термички
обработен и свеж)
Рен
Тилчец
Маслинки (зелени)
Пиперки (лути)
Келераба
Ротквица
Домати

ЗАСЛАДУВАЧИ

ЧЕСТО УМЕРЕНО РЕТКО
Јачменов слад
Шеќер од кафеав ориз
Јаворов сируп
Мед Бел шеќер
Шекер од трска
– мускадо
Меласа

ДОДАТОЦИ

ЧЕСТО УМЕРЕНО РЕТКО
Бибер
Кокос
Кориандер (ливчиња)
Урда
Ги
Комбуха
Марула
Нане (ливчиња)
Босилок (ливчиња)
Ким
Шафран
Ванила
Кора од портокал
Никулци
Куркума
Дајкон
Јогурт (неразреден)
Лимета
Рузмарин
Темјан
Црн сусам
Чили
Ѓумбир во прав
Семе од синап
Морско оревче
Оригано
Лук
(особено свеж)
Кромид
(особено свеж)

МЛЕЧНИ
ПРОИЗВОДИ

ЧЕСТО УМЕРЕНО РЕТКО
Несолен путер
Урда
Разреден јогурт
(1:3 јогурт со вода)
Ги
Кравјо млеко
Младо сирење
Козјо млеко
Сладолед
Тврдо сирење
Јогурт (неразреден)
Солен путер
Матеница
Фета сирење
Павлака

* Сите млечни производи се прифатливи во умерени количини

ЖИТАРИЦИ

ЧЕСТО УМЕРЕНО РЕТКО
Јачмен
Овес (варен)
Ориз (басмати)
Оризови галети
Ориз (бел)
Пченични трици
Пченична гранола
Амарант
Пченка
Овес (сув)
Овесни трици
Ориз (кафеав)
Просо
Овесна гранола
Киноа
‘Рж
Хељда

МЕСО/РИБА

ЧЕСТО УМЕРЕНО РЕТКО
Свежа риба
Белка од јајце
Пилешко месо
Мисиркино
(бело месо)
Жолчка
Зајачко месо
Ракчиња
Јагнешко месо
Свинско месо
Говедско месо
Патка
Школки
Дивеч

ЈАТКАСТИ
ПЛОДОВИ

ЧЕСТО УМЕРЕНО РЕТКО
Бадеми
(одвечер оставени
во вода)
Бадеми Бразилски орев
Лешник
Индиски орев
Орев
Кикирики
Фстаци

СЕМИЊА

ЧЕСТО УМЕРЕНО РЕТКО
Псилиум
Сусам
Семки од тиква
Сончоглед
Ленено семе /

МАСЛО

ЧЕСТО УМЕРЕНО РЕТКО
Кокосово масло
Маслиново масло
Соино масло
Сончогледово масло
Ореово масло
Бедемово масло
Масло од кајсија
Масло од авокадо
Масло од шафран
Сусамово масло
Пченкарно масло

ПИЈАЛОЦИ

ЧЕСТО УМЕРЕНО РЕТКО
Бадемово млеко
Алое вера
Сок од јаболко
Сок од кајсија
Сок од шумско овошје (слатко)
Кокосово млеко
Сок од цреши (слатки)
Ладни млечни напитоци
Сок од грозје
Сок од манго
Козјо млеко
Сок од мешан зеленчук
Сок од праска
Сок од круша
Сок од калинка
Сок од слива
Смути со смокви
Смути со урми
Млеко од соја
Чај од луцерка, капина,
камилица, цикорија, глуварче,
анасон, хибискус, јасмин,
лаванда, коприва, нане,
невен, малина, кардамон,
коријандер.
Смути од банана
Сок од моркови
Кофеин
Кафе
Топло чоколадо
Ѓумбир (свеж)
Сок од портокал
Алкохол
Сок од шумско
овошје (кисело)
Сок од брусница
Сок од грејпфрут
Лимонада
Газирани пијалоци
Кафе
Сок од морков и ѓумбир
Многу ладни пијалоци
Сок од папаја
Кисели пијалоци и чаеви
Доматен сок
Чај од цимет, грчко семе,
еукалиптус, каранфилче,
жен шен.

Други содржини

Најпродавани
производи