Постои стаститика дека 1 од 5 жени доживуваат епизода на бактериска вагиноза до моментот кога ќе наполнат 50 години. Бактериската вагиноза е многу честа и лекувачка инфекција на вагината предизвикана од бактерии. Вагината има заштитни микроби и кисела pH вредност кои го спречуваат прекумерниот раст на штетните бактерии. Но, секогаш кога има нерамнотежа во вагиналната pH вредност и заштитниот број на бактерии, може да се развие инфекција. Оваа промена во рамнотежата често се јавува поради причини како што се повеќе партнери, спирала или нанесување парфимирани производи на вагината.
Чести симптоми на бактериска вагиноза:
 Вагинален исцедок кој има бела или сива боја со мирис на риба или мувла.
 Пенестиот или грутест вагинален исцедок што води до заматување на урината.
 Болка и чувство на печење околу вагината и за време на мокрењето.
 Вагиналната кожа изгледа црвена и се чувствува чувствителна.
8 природни третмани при симптоми на бактериска вагиноза:
1. Не мијте го пределот на гениталиите со груби производи.

Вагината и перианалната област се најчувствителните области во телото. Воздржете се од користење сапуни или дезодоранси со хемикалии на овие области. Ова е за да се спречи нерамнотежата во вагиналната pH вредност и микрофлората што може да биде предизвикана од хемикалии. Користете само топла вода за да ја одржувате вашата вагина чиста за време на инфекцијата и целосно избегнувајте сапун.
2. Одржувајте соодветна интимна хигиена.

За да си помогнете за побрзо закрепнување, најдобро е да носите чиста и лесна памучна долна облека за време на бактериска вагиноза. Не користете миризлива хартија, хигиенски влошки или тампони ако имате менструација за време на инфекцијата. Променете ги влошките или тампоните на секои 4-6 часа за да ја држите инфекцијата под контрола. Секогаш одржувајте ја вагиналната област сува и не носете тесна и влажна долна облека.
3. Најдете време за секојдневни бањи со седење.

Топлата седечка бања е најдобриот начин за смирување на воспалената генитална и анална област. Сè што треба да направите е да најдете време да се бањате барем 2 пати на ден. Седечка бања го ублажува воспалението, ја подобрува циркулацијата и со тоа го промовира заздравувањето на погодените вагинални ткива. Во кадата можете дури и да додадете јаболков оцет, сода бикарбона или масло од чајно дрво за засилено антимикробно дејство. Наполнете ја кадата со топла вода и додадете 1-2 чаши органски јаболков оцет или додадете 1-2 лажици сода бикарбона или 2-3 капки масло од чајно дрво. Потопете го долниот дел од телото 15 минути. Исушете ја гениталната област.
4. Направете кокосовото масло да е дел од вашиот начин на живот.

Кокосовото масло е познато како антибактериско и антигабично средство. Неколку научни студии идентификуваа дека кокосовото масло може да биде рентабилен домашен лек за бактериска вагиноза. Можете да ги смирите иритираните вагинални ткива со директно нанесување на кокосово масло. Кокосовото масло кога се консумира преку вашата исхрана додека готвите со него, може да го регулира нивото на шеќер во крвта и да го зајакне имунитетот.
5. Не се туширајте по секоја цена.

Совети за Превенција на Вагинални Инфекции

Следете ги нашите совети за одржување на интимната хигиена и превенција на вагинални инфекции за подобро здравје.

Многу жени се во заблуда дека миењето на вагината со вода со туширање може да ги ослободи од бактериска вагиноза. Меѓутоа, оваа практика може да доведе до отстранување на здравите вагинални бактерии. Долгорочните студии докажаа дека всушност може да ја влоши инфекцијата.
6. Следете алкална диета.

Алкалната диета е најдобриот начин да го направите вашето тело да не е погодна област за раст на бактериите. Микробите цветаат во кисела pH вредност, а алкалната храна ќе ја спречи нерамнотежата на pH да се случи во нивна корист. Вклучете ги овие намирници во вашата исхрана ако моментално страдате од бактериска вагиноза:
• Свежо овошје и зеленчук како печурки, урми, суво грозје, спанаќ, грејпфрут, домати, авокадо, брокула, оригано, лук, ѓумбир, боранија, зелка, целер, црвена репка, лубеница, смокви и зрели банани.
• Растителни протеини како бадемите и гравот.
• Водата за пиење правете ја алкална со додавање лимон или сода бикарбона во неа.
• Свеж сок направен од зелен лиснат зеленчук или пченична трева бидејќи хлорофилот во нив помага во алкализирање на крвта.
7. Зголемете го внесот на пробиотици.

Пробиотиците се одлични за зголемување на цревната флора и корисните бактерии во телото. Погрижете се да ја надополнувате вашата исхрана со култивирана или ферментирана храна која содржи активни лактобацили. Тука спаѓаат храна како јогурт, кефир и комбуха.
8. Практикувајте побезбеден секс.

Вагинална инфекција: Природни третмани и превенција

Откријте ги честите симптоми и причини за вагинални инфекции, како и природни начини за нивно лекување и превенција.

За време на бактериска вагиноза, имунитетот на вагината е низок. Ова ја прави многу ранлива на бактериски и габични инфекции. За да бидете на побезбедна страна, воздржувајте се од секс или имајте го со заштита, како што се кондоми. Ова не само што ќе го спречи ширењето на инфекцијата на вашиот партнер, туку и ќе ја заштити вашата вагина од други штетни микроби. Орален секс исто така не се препорачува за време на бактериска вагиноза бидејќи ги зголемува шансите за пренос.
Особено кај бремени жени, бактериска вагиноза може да биде опасна по живот за фетусот во развој. За да спречите компликации, веднаш консултирајте се со вашиот гинеколог ако сте бремени или доите. Практикувајте ги горенаведените совети, ослободете се од стресот и одморете се за да го забрзате закрепнувањето.

Ајурведски третман:

Ајурведата, древната индиска наука за природна медицина, нуди ефективни решенија за третман на бактериска вагиноза преку балансирање на телесните доши и користење на природни лекови. За лекување на бактериска вагиноза, препорачуваме употреба на следниве ајурведски лекови:

 

Имате проблематична кожа, проследена со црвенило, акни или чешање? Доколку го имате овој проблем НИМ е иделаното решение за вас.

Древна индиска билка употребувана уште од пред 5000гпне.
Името на ова магично дрво потекнува од зборот nimbati што во превод значи „да дава одлично здравје“ Буквално секој дел од дрвото има своја употреба.
Ним има антибактериски, антигабични и антипаразитски својства.

 

Neem капсули: Neem, познато и како “свештено дрво”, има моќни антибактериски, антивирусни и антигабични својства. Препорачуваме да земате 2 капсули од Neem два пати дневно. Neem помага во чистење на крвта и елиминирање на токсините, со што се намалува инфламацијата и се подобрува имунитетот на телото.

Природен производ кој ќе ви помогне да го регулирате менструалниот циклус и да заборавите на обилните крварења.

Pradrantak Churna го намалува вагиналниот исцедок, вагинално чешање, намалување на лош мирис, болни сексуални односи, вагинално крварење и печење при мокрењето.

Pradrantak Churna го намалува вагиналниот исцедок, вагинално чешање, намалување на лош мирис, болни сексуални односи, вагинално крварење и печење при мокрењето.Praadrantak Churna: Praadrantak Churna е ајурведски прав направен од мешавина на лековити билки кои имаат антиинфламаторни и антибактериски својства. Овој прав помага во намалување на симптомите на бактериска вагиноза и ја зајакнува вагиналната микрофлора. Препорачуваме да земате два пати на ден по 1 лажичка од Praadrantak Churna.

Други содржини

Најпродавани
производи