Дали високиот крвен притисок е проблем со кој се борите? Начинот на живот може да игра голема улога во контролата на крвниот притисок. Со мали измени на вашата исхрана, колку сол јадете, па дури и вашиот избор на овошје, заедно со вистинскиот начин на вежбање, ќе видите како се намалува притисокот. Запомнете, пад од дури 12 до 13 mmHg во вашиот крвен притисок може значително да го намали ризикот од срцева болест, мозочни удари и кардиоваскуларни заболувања. Значи, вреди да се вложи напор.

• Намалете го натриумот

На вашето тело му треба натриум за да функционира и да остане правилно хидриран. Кога не земете доволно ризикувате низок крвен притисок и дехидрираност, дури и смрт. Но, ако земете премногу и можевте да видите како крвниот притисок вртоглаво расте. Солта е богата со натриум, како и голем број на спакувани и преработени јадења како месо, претходно зготвена храна и готови јадења и закуски. Одржувајте го внесувањето на помалку од 1500 мг на ден.

 

• Влакна од ленено семе и овес

Зголемете го внесот на влакна за да видите како се намалува крвен притисок. Според истражувањето, зголемениот внес на диетални влакна не само што го намалува нивото на холестерол, туку исто така помага во намалување на крвниот притисок. Лененото семе е моќен извор на влакна и едно од најефикасните начини на исхрана за намалување на крвниот притисок. Во една студија, испитаници биле пациенти со болест на периферната артерија и проблем со крвниот притисок. Конзумирање на 3 натрупани лажици или 30 гр ленено мелено семе секој ден во тек на 6 месеци предизвика нивниот крвен притисок да падне за неверојатни 15 mmHg. Овесот, друга храна богата со влакна, може да помогне и при намалување на систолниот и дијастолниот крвен притисок. Имајте на ум, сепак, ако престанете да ги јадете, придобивките исчезнуваат.

• Боровинки

Боровинките содржат антоцијанини кои носат зголемена еластичност на крвните садови, предизвикувајќи намалување на крвниот притисок. Ова значи дека боровинките потенцијално можат да се спротивставаат на дел од штетата што може да му ја нанесете на вашето тело преку исхрана со многу маснотии.

• Зачинете со цимет

Јадењето цимет може да ви помогне да го намалите крвниот притисок. Вашите крвни садови се шират поради дејството на цинамалдехид, предизвикувајќи крвен притисок да се намали.

• Јадете повеќе грејпфрут

Додадете грејпфрут во вашата исхрана – појадокот е популарна опција за започнување на денот. Ова овошје има способност да го подобри нивото на липиди во телото, како и да помогне за намалување на крвниот притисок. Во една студија, истражувачите им дале на испитаниците половина црвен грејпфрут три пати на ден во период од 6 недели и откриле дека тоа предизвикува значително намалување на крвниот притисок.

• Вежбајте!

Половина час аеробно вежбање секој ден или еден час трипати неделно може да помогне во вашиот крвен притисок. Ако го задржите овој режим, треба да ги видите резултатите за 1-3 месеци, како крвниот притисок се намалува за 4-9 mmHg.

  •  Ослабнете малку

Слабеењето го олеснува оптоварувањето на циркулаторниот и кардиоваскуларниот систем. Истражувачите откриле дека падот на телесната тежина од само 5-10 кг може да помогне во намалување на крвниот притисок. Напорот да се намали телесната тежина може да биде потпомогнат со зголемување на внесот на диетални флавоноиди и здрава балансирана исхрана.

Осигурете се дека вашата исхрана вклучува низа витамини како фолна киселина, калциум, калиум, магнезиум и коензим Q10. Студиите докажаа дека јогата и аеробните вежби помагаат да се намали крвниот притисок.

• Сонце

Сонцето може да ви помогне да го намалите крвниот притисок. Група истражувачи откриле дека изложеноста на сончева светлина предизвикува поволна промена на нивото на азотен оксид во крвта и кожата и го намалува крвниот притисок.

Треба да се избегнува пушење цигари и алкохол.

Планет Ајурведа нуди најдобра комбинација за висок крвен притисок: Arjuna и Brahmi.

 

 

 

Други содржини

Најпродавани
производи