Зачин кој веројатно е секогаш во вашиот дом, но со здравствени придобивки што не би ги замислиле – тоа е циметот.

  1. Го ублажува нивото на шеќер во крвта и ја намалува отпорноста на инсулин.

Циметот е чудесен зачин за дијабетичарите, помагајќи на повеќе фронтови. Може да го ублажи нивото на шеќер во крвта, да ја намали отпорноста на инсулин и да помогне во олеснување на проблемите поврзани со дијабетес, како што е хиперлипидемијата.  Земањето цимет може да покаже резултати за само 40 дена, како што откри едно истражување. Испитаниците за дијабетес земале помеѓу 1 и 6 грама цимет дневно и забележале дека нивните просечни серумски нивоа на гликоза на гладно се намалиле за помеѓу 18 и 29 проценти.

Повеќето студии го истражувале ефектот на касија циметот. Се верува дека има синергетски ефект, ја подобрува ефикасноста на инсулинот во телото. Неговиот терапевтски ефект може да помогне да се намали нивото на гликоза во крвта на гладно некаде од 10 до 29 проценти, според некои истражувачи.

Само половина кафена лажичка дневно може да направи разлика. Додадете го во шолја црн чај или кафе земено без шеќер, вклучете го во смути или свежи сокови од зеленчук што ги пиете или посипете го на вашиот појадок или главните оброци.

  1. Го намалува холестеролот и има кардиоваскуларни придобивки.

Циметот може да ја направи својата магија на вашето срце за релативно кратко време. Во еден пример, кога испитаниците со безалкохолна масна болест на црниот дроб земале 1500 mg екстракт од цимет секој ден за само 12 недели, нивниот број на триглицериди и вкупен холестерол се подобрил.

Циметот може да помогне и во справувањето со хиперлипидемијата, проблем со кој се соочуваат многу дијабетичари. Зачинот го подобрува липидниот метаболизам, покрај тоа што ја подобрува отпорноста на инсулин. Земањето цимет може да покаже резултати за само 40 дена, како што откри едно истражување. Испитаниците за дијабетес кои земале помеѓу 1 и 6 грама цимет дневно во текот на 40 дена, во студијата спомената претходно, забележале дека нивниот број на триглицериди, вкупниот холестерол и холестеролот со ниска густина (LDL) значително се намалува.

  1. Го намалува крвниот притисок поради дилатирачкото дејство на цинамалдехидот.

Ако се борите со проблем со висок крвен притисок, воведувањето на цимет во вашата исхрана може да го олесни проблемот.  Тоа е затоа што цинамалдехидот во зачинот предизвикува проширување на крвните садови, што пак помага да се намали вашиот крвен притисок.

  1. Го намалува воспалението и се бори со воспалителни болести.

Циметот помага да се намали воспалението во телото благодарение на неговото изобилство на флавоноидни соединенија – а ги има многу. Кверцетинот, гнафалиумот, орксиндинот, хиполетинот, хесперидинот, госипинот и хибифолинот во циметот му ги даваат многуте антиинфламаторни својства. Тие го поттикнаа интересот на истражувачката и медицинската заедница. Циметот се проучува за неговата можна примена во невролошки нарушувања како Паркинсонова болест или Алцхајмерова болест, каде што воспалителните процеси се вмешани во напредокот на болеста.

Студиите за касија цимет покажаа дека неговата кора може да помогне во инхибиција на воспалението со ограничување на производството на азотен оксид. Овој ефект го прави добро потенцијално антиинфламаторно средство кое може да се користи за лекување на проблеми како гастритис или диспепсија и воспалителна болест.

  1. Се справува со бактериски, габични и вирусни инфекции.

Антимикробните својства на циметот може да се искористат за да се надминат инфекциите. Вистинскиот цимет( цејлон) , особено, има медицински придобивки поради неговата антипаразитна, антибактериска и антивирусна активност.

Утврдено е дека есенцијалното масло од цимет во комбинација со каранфилче се ефикасни против  Salmonella choleraesuis и Escherichia coli кои предизвикуваат дигестивни инфекции и  Staphylococcus aureus кој е одговорен за инфекции со стафилокок.  Антифунгалните својства на циметот се корисни кога се обидувате да победите габична или инфекција на мочниот меур.

Подгответе билен чај базиран на цимет за да ги извлечете придобивките. Локалната употреба на етеричното масло исто така може да помогне при одредени габични инфекции.

  1. Спречува појава на акни во комбинација со мед.

Медот, како и циметот, има антибактериски својства. Комбинирањето на двете во маска за акни може да има адитивен ефект, помагајќи ви да се ослободите од бактериите одговорни за појава на акни.

За да направите маска, помешајте го вистинскиот цимет со околу трикратно количество мед. Загрејте го многу нежно пред да го нанесете на лицето. Запомнете, не треба да биде жешко за да не се изгори кожата. Оставете да делува неколку минути, а потоа исплакнете и исушете.

  1. Ги олеснува симптомите на PCOS (Синдром на полицистични јајници ), менструалните грчеви и обилно менструално крварење.

Едноставен домашен лек за менструални грчеви вклучува употреба на топла облога со неколку капки масло од цимет. Се вели дека ова ја ублажува болката во проблематичниот период, па дури и го намалува обилно менструално крварење.

Научните истражувања имаат и докази за придобивките од циметот за женското здравје. Поточно, оние со синдром на полицистични јајници (PCOS) откриваат дека зачинот помага да се подобри нивната инсулинска чувствителност, толеранција на гликоза и нивото на гликоза на гладно.  Жените со PCOS обично се борат со отпорност на инсулин.

  1. Ја зајакнува циркулацијата и го намалува воспалението за да ги олесни симптомите на артритис.

Иако неговите антиинфламаторни својства можеби не се соодветни сами по себе за да се излечи или целосно да се справи со артритисот, циметот може да биде добар сојузник кога се комбинира со друга антиинфламаторна храна за борба против воспалението. Цинамалдехидот и цинаминската киселина во зачинот може да го инхибираат оштетувањето на клетките иницирано од слободните радикали, помагајќи да се намали воспалението. Ова за возврат се бори со болката и непријатноста поврзани со артритис.

 

Други содржини

Најпродавани
производи