Популарно познато како златно млеко и халди дуд (традиционалното индиско име за жолтото млеко), млекото од куркума има многу здравствени придобивки поради што му дадоа посебно место во кафулињата и рестораните за здрав живот на Запад. Но, што го издвојува овој топол пијалок од секоја друга хербална мешавина што би можеле да ја пиете? Тајната лежи во употребата на златниот источен зачин – халди или куркума. Еве неколку придобивки од комбинирањето на куркума и млеко:

  1. Ги ублажува симптомите на настинка и кашлица.

Топлината на млекото од куркума може да биде многу смирувачко ако се чувствувате настинати. Во Индија тоа е стандарден домашен лек против кашлица и настинка. За лекување на настинка, додадете 1/2 лажичка куркума во прав и прстофат шеќер во чаша млеко. За болки во грлото, додадете 1 лажичка мелен ѓумбир во оваа мешавина. Истражувањата покажаа дека куркумата делува како антибактериско и антивирусно средство и може да делува против инфекции на респираторниот систем. Во меѓувреме, традиционалната медицина препорачува додавање на куркума во млекото за да се подобри апсорпцијата на куркумата и нејзината способност да ги ублажува симптомите на настинка и кашлица.

  1. Го подобрува здравјето на срцето.

Ако имате проблем со високите нивоа на холестерол, може да ви помогне конзумирањето куркума измешана со млеко од бадеми кое не е млечно и е здраво за срцето. Куркуминот, активна состојка на куркумата, може рано да го потисне формирањето на атеросклеротични лезии. Студиите, исто така, ја потврдија неговата моќ во намалувањето на нивото на холестерол во крвта, како и во црниот дроб.  Млекото од јаткасти плодови може да биде добро за кардиоваскуларното здравје. Според Американското здружение за срце, консумирањето неколку јаткасти плодови е добро за срцето. Антиоксидансите во јаткастите плодови исто така можат да ја зголемат моќта на чаша млеко со куркума.

  1. Се бори со дигестивни нарушувања.

Ако имате чир на желудникот, жолчни камења и болести на жолчното кесе, избегнувајте куркума.

Ако сте нетолерантни на лактоза одлучете се за млеко од растително потекло.

Традиционалната медицина долго време укажува дека млекото од куркума се бори против цревните нарушувања.  А современите студии покажуваат дека куркуминот го стимулира жолчното кесе да акумулира жолчка, што може да ги намали симптомите како што се надуеност и гасови. Куркумата, исто така, може да спречи повторување на симптомите на улцеративен колитис, хронично заболување на дигестивниот тракт, кога се користи како додаток на конвенционалниот третман.

  1. Го подобрува здравјето на мозокот.

Антиоксидантните и антиинфламаторните својства на куркумата може да ви помогнат во борбата против невродегенеративните болести. Истражувањата покажуваат дека може да спречи и лекува болести како Алцхајмерова болест, Паркинсонова и мултиплекс склероза. Сепак, потребни се дополнителни истражувања за целосно да се потврдат овие тврдења.  Млекото, во меѓувреме, обезбедува калциум кој е од витално значење за правилното функционирање на невроните во мозокот. Некои студии дури продолжија да велат дека внесот на калциум може да биде важен за учењето и меморијата. Кога станува збор за здравјето на мозокот, можете многу да добиете од оваа едноставна мешавина.

  1. Може да ја ублажи болката.

Внимание: куркумата може да го зголеми ризикот од крварење, особено кај луѓето кои земаат лекови за разредување на крвта, како што се варфарин и аспирин. Во такви случаи, консултирајте се со професионалец пред да консумирате млеко од куркума.

Традиционално, млеко од куркума се препорачува за ублажување на болката. Дел од ова може да се припише на антиинфламаторните својства на куркумата кои ја прават природна алтернатива на аспиринот. Всушност, студиите открија дека куркумата ја ублажува болката предизвикана од остеоартритис и менструација.

  1. Ги зајакнува коските.

Калциумот и витаминот Д во млекото може да ви помогнат да го исполните дневниот препорачан внес за добро здравје на коските.  Куркумата го зајакнува ова – студиите покажаа дека екстрактот од корен од куркума може да помогне во спречување на остеопороза и ревматоиден артритис.

  1. Го промовира здравјето на кожата.

Млекото, како и куркумата, содржи антиоксиданси кои можат да помогнат во борбата против оштетувањето од слободните радикали во телото. Ова е причината зошто редовното внесување млеко од куркума може да се спротивстави на оштетувањето на кожата од слободните радикали и да и помогне да ја врати нејзината еластичност и сјај. Дополнително на ова, антиинфламаторните и антибактериските својства на куркумата спречуваат појава на акни. Неколку студии исто така откриле дека куркуминот во куркумата ги третира кожните состојби како псоријаза и егзема.

  1. Промовира мирен сон.

Во шолја зовриено млеко додадете 1/2 лажичка морско оревче, 1/2 лажичка куркума во прав и малку мед. Мускатното оревче е познато по своите седативни својства и заедно со куркумата може да го подобри вашиот сон.

Куркумата и млекото содржат аминокиселина триптофан, претходник на мелатонин и серотонин. Истражувачите откриле дека високите нивоа на триптофан во вашето тело го подобруваат не само количеството на сон, туку и квалитетот на сонот. Општо земено, повеќето практичари предлагаат да го пиете ова златно млеко околу половина час или нешто повеќе пред спиење.

Други содржини

Најпродавани
производи