Хормоните се хемиски гласници кои имаат влијание на речиси сите наши секојдневни активности. Повеќето луѓе ги припишуваат појавата на акни и промените во расположението на проблеми со хормоните.  Сепак, хормоналната нерамнотежа е многу повеќе од само лутење на тинејџер или чувствителна бремена жена. Повеќето жени се соочуваат со овие 7 вообичаени знаци на хормонална нерамнотежа во одреден момент од нивниот живот.

  1. Зголемување на телесната тежина

Додека зголемувањето на телесната тежина може да биде знак за нездрави навики во исхраната, постојаното зголемување на телесната тежина може да биде и показател за хормонална нерамнотежа. Таквата нерамнотежа може да биде од различни типови:

  • Во просек, жените добиваат околу 1-2 кг за време на менопаузата. Сепак, некои жени се изложени на ризик да достигнат повисоки бројки.
  • Кога половите хормони се дисбалансирани, жените можат да додадат килограми, па дури и да се соочат со дебелина.
  • Отпорноста на инсулин – состојба во која клетките на телото престануваат да реагираат на хормонот инсулин – исто така предизвикува зголемување на телесната тежина кај жените, што е уште еден показател за хормонална нерамнотежа. Ова проблем е евидентен кај жените во постменопауза.

  1. Намалена сексуална желба

Еден од најчестите знаци на хормонална нерамнотежа е намалениот интерес за сексуални активности. Намалување на нивото на естроген во телото или предвремено откажување на јајниците (состојба во која јајниците престануваат да функционираат пред 40-тата година од животот) може да го предизвикаат ова кај жените. Понекогаш, дури и минимален пад на нивото на тестостерон, кој жените го произведуваат природно, може да резултира со сексуална незаинтересираност.

  1. Замор

Ако најчесто се чувствувате уморни, тоа може да се должи на нерамнотежа на одредени хормони. Намалено ниво на естроген може да предизвика главоболки. Прогестеронот, уште еден хормон одговорен за различни телесни функции, може да предизвика замор – премалку од овој хормон може да го отежне спиењето, додека премногу од него може да предизвика замор. Недоволното производство на тироидни хормони може да доведе до пониски нивоа на енергија, предизвикувајќи да се чувствувате уморни и слаби. Заматеното или нејасното размислување е уште еден симптом на хормонална нерамнотежа, особено во средовечноста.

  1. Анксиозност и депресија

Досегот на хормонска нерамнотежа оди до вашето расположение, предизвикувајќи анксиозност, раздразливост, депресија и други нарушувања на расположението. Ова е особено веројатно во пубертетот, бременоста и менопаузата бидејќи тоа се периоди во животот кои предизвикуваат големи варијации во нивото на хормоните. Естрогенот, на пример, е одговорен за производството на серотонин – хормонот одговорен за среќа и други позитивни расположенија. Многу жени доживуваат промени во расположението и негативни емоции како анксиозност и депресија за време на перименопаузалните години (периодот непосредно пред појавата на менопаузата) поради падот на нивото на естроген.

  1. Лоши циклуси на спиење

Немате доволно квалитетен сон? Можеби вашите хормони се во игра. Многу жени доживуваат несоница, особено за време на менопаузата, поради намалувањето на производството на естроген и прогестерон во телото. Исто така, кога доживувате стрес, телото произведува повеќе од хормонот на стрес кортизол. Прекумерното производство на кортизол во текот на подолг временски период може да ги наруши нормалните циклуси на спиење. Во комбинација со други хормонални нерамнотежи, можете да му кажете збогум на спиењето!

  1. Прекумерно потење

Потењето повеќе од вообичаено е, понекогаш, знак на хормонална нерамнотежа. Прекумерното производство на тироидни хормони, што предизвикува нерамнотежа во метаболизмот, може да предизвика зголемување на внатрешната температура на телото и да предизвика прекумерно потење. За време на менопаузата, нивото на естроген драстично се намалува и жените доживуваат симптоми како ноќно потење и топли бранови, кои се поврзани со прекумерно потење.

  1. Дигестивни проблеми

Женските хормони естроген и прогестерон имаат влијание врз гастроинтестиналниот тракт. Секоја нерамнотежа во овие хормони влијае на дигестивниот систем. Понекогаш, го забрзува процесот, што резултира со дијареа, гадење и абдоминална болка. Во други случаи, може да го забави процесот и да предизвика надуеност и запек.

Нивото на тироидните хормони, исто така, влијае на правилното функционирање на дигестивниот систем. При хипотироидизам (кога нивоата на тироидната жлезда се ниски), варењето се забавува и концентрацијата на желудочната киселина и дигестивните ензими може да се намали.

Ако сте доживеале еден или повеќе од овие симптоми, знајте дека виновникот е веројатно хормоналната нерамнотежа. Овие хормонални промени може да бидат предизвикани поради нормалниот процес на стареење или поради некои здравствени состојби. Значи, за да бидете на безбедната страна, разговарајте за симптомите со вашиот лекар за да ги знаете вашите опции за третман.

Планет Ајурведа нуди најдобра комбинација на ефективни хербални производи како што е Female Health Support и Shatavari при хормонална нерамнотежа.

 

Други содржини

Најпродавани
производи