Водата, се разбира, треба да биде избор број еден за хидратација за да го одржите вашето тело во топ форма. Но, понекогаш, сите можеме да се согласиме дека тоа може да стане малку досадно. Вашите други опции за пијалоци често се полни со шеќер и кофеин, кои можеби не се најздравите избори. Еве неколку помалку популарни пијалоци кои можат да ви помогнат да бидете хидрирани:

  • Кокосова вода

Веќе сигурно сте слушнале како кокосовата вода е новиот „природен спортски пијалок“ и тоа со добра причина. Овој пијалок е богат со електролити. Во тропските земји отсекогаш се користел како орален раствор за рехидратација за дијареа и дехидрација. Истражувањата покажаа дека е одличен за рехидратација после вежбање, има антиинфламаторни својства, го штити срцето и е добар за уринарниот тракт. Неодамнешните истражувања сугерираат дека можеби има некои својства за борба против ракот. Најдобро е да ја добиете вашата кокосова вода директно од свеж, млад кокос.

  • Алое Вера

Алое Вера се користи при третман за дијабетес тип 2 со позитивни резултати. Исто така, се покажа дека го намалува нивото на триглицериди кои се вид на штетни масти кои се складираат во телото. Дополнително, истражувањата сугерираат дека може дури и да има заштитен ефект од одредени видови на рак.  Може дури и да помогне во лекувањето на оштетувањето на црниот дроб предизвикано од алкохол. Достапно е во повеќето продавници за здрава храна, но ако сте доволно среќни да го поседувате во вашиот дом, едноставно отсечете од листот од алоето, извадете 2 супени лажици од месото и измешајте го со чаша вода. Погрижете се да не се стругате докрај до кожата или до „латексот“, бидејќи оваа супстанца може да предизвика стомачни тегоби.

  • Сокот од цвекло

Сокот од цвекло е пијалок кој има хранливи материи и придобивки. Цвеклото има одлични антиоксидантни својства и исто така е одлично антиинфламаторно средство. Сокот од цвекло помага во производството на азотен оксид кој е неопходен за многу телесни функции. Всушност, помага да се подобри протокот на крв, циркулацијата и ги прави мускулните контракции посилни и поефикасни. Ако сте спортист, ќе сакате да го испробате ова бидејќи може да ги подобри вашите физички перформанси и ќе се изморите подоцна отколку што обично би се измориле.  Сокот од цвекло исто така може да помогне во намалувањето на крвниот притисок. Едноставно користете соковник или измешајте парчиња излупено цвекло и процедете за да направите чаша од овој светло розев пијалок.

  • Зелениот чај

Зелениот чај е уште еден од оние чудотворни пијалоци со огромен број на придобивки. Содржи важна група на антиоксиданси наречени катехини. Истражувањата покажуваат дека една шолја зелен чај секој ден може да помогне да се намали ризикот од срцеви заболувања. Тоа помага да се намали нивото на LDL, или лошиот холестерол и го зголемува HDL или добриот холестерол. Тоа резултира со намален ризик од хипертензија во споредба со оние кои воопшто не пијат чај. Се смета дека е средство за слабеење поради неговата способност да го зголеми метаболизмот. Можете да пиете до 3 шолји зелен чај дневно. Оставете го чајот во топла, но не зовриена вода, најмалку 2-3 минути за да се ослободат катехините. На топол ден, пробајте ладен зелен чај за освежителна промена.

  • Млекото

Никогаш нема да престанете да слушнете колку млекото е одлично за вашите коски. Сте го слушнале како дете и ние повторно ви кажуваме. Три порции млеко на ден навистина можат да помогнат во одржувањето на растот и здравјето на коските. Тоа е затоа што млекото има хранливи материи како фосфор и витамин Д кои се функционални за зачувување на коскената маса. Ова потенцијално може да помогне во спречување на болести како остеопороза каде што коските може да почнат да се влошуваат и да предизвикаат болки во зглобовите. Сепак, важно е да се придржувате до обезмастеното или млекото со малку маснотии бидејќи полномасното млеко може да биде богато со заситени масти и да го покаче нивото на холестерол.

 

  • Сокот од калинка

Сокот од калинка е одлична вест за вашето срце! Ќе сакате да си правите чаша секој ден штом ќе слушнете колку добро може да биде за вашето тело. Сокот од калинка е полн со антиоксиданси. Може да го намали крвниот притисок и има силни антиинфламаторни својства. Како и кокосовата вода, има и својства за борба против ракот.  Купениот сок од калинка може да биде наполнет со додаден шеќер, па затоа е многу подобро да го направите сами дома.

Се разбира, не препорачуваме целосно да го замените внесот на вода со овие пијалоци, но тие можат да бидат одличен избор кога сакате да промените. Особено кога барате нешто малку повозбудливо за вашето непце, но исто така и одлично за вашето тело.

 

 

Други содржини

Најпродавани
производи