Начинот на кој го започнувате денот го одредува тонот за целиот ден што претстои. Ако сте под стрес и уморни наутро, можете да се уверите дека остатокот од денот ќе ви биде само со поголем стрес. И ако наутро се чувствувате свежо и енергично, ќе бидете подготвени да се справите со се што ќе ви се најде на патот во текот на остатокот од денот. Како се будите и што правите веднаш штом ќе се разбудите не само што влијае на вашето расположение, туку и на вашето здравје. Ако ги правите вистинските работи, ќе бидете покреативни и попродуктивни на работа или дома. Секој пат кога сонцето изгрева, ви се дава шанса да го свртите вашиот живот на подобро. А ако имате некои лоши утрински навики, потребни се само 2 недели за да се ослободите од навиката и да врежате нови и здрави навики. Еве неколку утрински навики кои можат да му наштетат на вашето здравје:

  • Притискање на копчето Snooze.

Ретко кој некогаш скока од креветот и тргнува во акција веднаш штом ќе се вклучи алармот. Вашата општа тенденција е да го притиснете копчето Snooze за да можете да лежите во кревет уште 5 или 10 минути. Звукот на алармот всушност ве извлекува од вашиот природен циклус на спиење и кога се обидувате да си дадете дополнителни минути сон, вашиот внатрешен телесен часовник може да помисли дека започнувате нов циклус на спиење. Ова ќе ве натера да сакате да спиете подолго и ако се присилите да се разбудите, ќе се чувствувате уморни остатокот од денот. Наместо да се обидувате да го достигнете изгубениот сон наутро, обидете се да легнете порано во текот на ноќта за да можете да се разбудите со чувство на свежина веднаш штом вашиот аларм ќе се вклучи првиот пат.

  • Да го започнете денот со кафе.

Повеќето од вас може инстинктивно да посегнат по шолја кафе веднаш штом ќе се разбудат наутро. Некои од вас можеби се и зависни од енергијата што ви ја дава кофеинот. Но, на долг рок, започнувањето на денот со кофеин нема никакви здравствени придобивки. Всушност, тоа ве остава со енергетски пад околу средината на денот и останувате да копнеете за повеќе кофеин. Кофеинот е исто така многу кисел и има дехидрирачки ефект кога го пиете на празен стомак. Кога пиете кофеин подолг временски период, тоа може да влијае на вашата надбубрежна жлезда и може да ги исцрпи вашите природни резерви на енергија. Затоа, наместо кафе, обидете се да го започнете денот со освежителна чаша топла вода и лимон, кои не само што ќе ве енергизираат туку и ќе го хидрираат и детоксираат вашиот систем.

  • Прескокнување на појадокот.

Можеби имате навика да брзате наутро поради што на крајот ќе го прескокнете појадокот. Но, појадокот е најважниот оброк во денот. Бидејќи вашето тело и вашиот мозок постат цела ноќ, треба да наполнат гориво за да добијат енергија за да го поминат остатокот од денот. Кога не појадувате, се чувствувате изгладнети и исцрпени за време на ручекот, што ги зголемува вашите шанси да посегнете по нездрави опции за храна. Со започнување на денот со хранлив појадок, ќе се чувствувате со повеќе енергија и ќе се чувствувате помалку гладни додека ручате, а нивото на шеќер во крвта ќе биде постабилно.

  • Будење во темна соба.

Вашето тело реагира на сончевиот циклус. Кога ќе се стемни, вашето тело добива знак дека е време за спиење, а кога сонцето изгрева, знае дека е подготвено да се разбуди за да го започне денот. Иако можеби сакате да се будите полека во темна и пријатна просторија, тоа завршува со одложување на природната способност на вашето тело да се енергизира со сончевиот циклус. Ако ги отворите завесите и ја осветлите вашата соба наутро, ќе се чувствувате многу поенергирани да го преземете остатокот од денот.

  • Да го започнете денот мрзеливо.

Ако имате навика полека да станувате од креветот, да се влечете во кујната на појадок, мрзеливо да ги четкате забите и да се туширате, а потоа да викате на работа, многу добро знаете како ќе ви поминува остатокот од денот. Наместо тоа, истегнете се и завртете се веднаш штом ќе станете за да го поттикнете срцето. Ќе ослободи ендорфин и ќе ви даде енергија на телото и умот. Иако на почетокот може да изгледа тешко, може да заврши со поголема зависност од пиењето кафе наутро.

Други содржини

Најпродавани
производи