Иако обично сакате „тоа време од месецот“ да доаѓа во исто време секој месец, може да има некои исклучоци. Можеби вашите датуми се совпаѓаат со долгоочекуваниот одмор на море, здодевен долг лет, важна деловна конференција, планинарска екскурзија или настан кој се случува еднаш во животот, како вашата свадба или меден месец! Во такви моменти очигледно не сакате да се стресувате за вашиот менструален циклус. Ќе сакате порано да предизвикате менструација за да не ве изненади во тој момент. Наместо да земате апчиња за да ги менувате датумите на менструацијата (кои понекогаш може да не делуваат или да имаат несакани ефекти), подобро е да дејствувате на природен начин.

Дали навистина може да има домашни лекови за побрзо да добиете менструација?

Начини како да ја забрзате менструацијата:

  1. Чај од камилица

Педаниус Диоскорид, познат грчки лекар, фармаколог и ботаничар тврдел дека чајот од камилица има абортусни квалитети. Сè што има абортусни квалитети генерално може да помогне да го забрзате вашиот период. Според него, цветот, коренот и целото растение ја забрзуваат менструацијата и ослободувањето на ембрионот.

Сепак, недостасуваат научни докази за поддршка на неговата теорија. Но, бидејќи е познато дека редовното консумирање чај од камилица ги намалува менструалните грчеви, не би било лошо да го пробате.

  1. Капер

Каперот е широко консумиран во Медитеранот, особено во кисела форма. Легендата вели дека неговите семиња често ги користеле старите Арапи и Грци за да ја забрзаат менструацијата.

Неотворените цветни пупки делуваат и како лаксатив и се користат во народната медицина за поттикнување на менструацијата.

  1. Магдонос

Еден од начините за рано да ја добиете менструацијата е да консумирате обилни количини магдонос. Често се користи како традиционален третман за аменореа, абнормално отсуство на менструација.

Посипете малку магдонос на вашите тестенини. Билката можете да ја консумирате и во форма на чај. Чајот од магдонос е доста популарен за започнување на менструацијата со предизвикување контракции на матката. Јадењето магдонос во големи количини често резултира со абортус. Затоа, ако се сомневате дека сте бремени, обидете се да се воздржите од консумирање магдонос.

  1. Црн ким

Друга состојка за побрза менструација на списокот на класичниот лекар е црниот ким. Ја забрзува менструацијата, го зголемува протокот на урина и млеко, меѓу другите придобивки.

Дури и во индиската култура, на жените им се дава вода од црн ким и храна со овој зачин по раѓањето на бебето за да се подобри производството на мајчиното млеко. Можете да посипете печен црн ким во прав во вашите салати и зеленчуци или само да го сварите во вода за да ги искористите придобивките.

  1. Намалете со стресот

Стресот е многу голема причина за аменореа. Медитирајте, опуштете се, одете на часови по јога, гледајте филм или уживајте во бањата со меурчиња… Направете се што е потребно за да почувствувате опуштање.

Како што знаеме, секое тело е различно, а исто така и неговиот одговор на секој стимуланс. Иако не постои сигурност дека овие методи ќе помогнат вашиот циклус да дојде побрзо, ова се безбедни начини да се обидете.

Други содржини

Најпродавани
производи