Појадокот е клучен дел од сечија рутина што не треба да се прескокнува. Особено кога сте бремени, вашиот појадок е првиот извор на исхрана за вашето малечко да го започне денот. Со оглед на тоа што ви требаат дополнителни 300 калории за да го поддржите растот на бебето, вклучувајќи интегрални житарки, протеини, свежо овошје и млечни производи во вашиот појадок е добра идеја.

Подолу се дадени неколку лесни за правење и здрави рецепти за појадок, кои можат да бидат вклучени во вашиот план за исхрана за сите 9 месеци.

  1. Тост од интегрален леб со авокадо и јајца.

Земањето сложени јаглехидрати, како што е интегралниот леб, не го зголемува нивото на шеќер веднаш, што се препорачува за време на бременоста. Кога се прелиени со здрави масти како авокадо и јајца, тие создаваат здраво трио за појадок. Добриот холестерол присутен во авокадото и холинот присутен во жолчката ја дава вистинската доза на исхрана на вас и на бебето.

Состојки

2 парчиња интегрален леб

1 варено јајце

1/2 авокадо

Насока

Вареното јајце и авокадото едноставно исечкајте ги на тенки парчиња и ставете ги подеднакво на 2 парчиња интегрален леб.

Посипете малку сол и бибер за да направите здрав појадок.

  1. Јогурт со бобинки, јаткасти плодови и гранола.

Земањето значителна количина на добри цревни бактерии е важно за спречување на запек и металоиди, кои се вообичаени проблеми за време на бременоста. Јогуртот е добар извор на бактерии погодни за цревата. Гранолата е полна со сложени јаглехидрати како овес и интегрална пченица. Додека бобинките обезбедуваат природни антиоксиданси и низа витамини, јаткастите плодови изобилуваат со протеини и добри масти. Заедно, тие прават појадок богат со хранливи материи токму за вашите зголемени нутритивни потреби.

Состојки

1 чаша јогурт (по можност обичен за да се намали внесот на шеќер)

1/2 чаша гранола

Грст ореви (мешавина од ореви, бадеми и ф’стаци)

Грст бобинки по ваш избор

Насока

Во една чаша јогурт  додадете гранола, јаткасти плодови и бобинки и измешајте.

  1. Бурито со грав, јајца и сирење

Преполно со протеини, ова бурито ја дава вистинската количина на енергија за да го започнете вашиот и денот на вашето малечко. Јајцата и сирењето се исто така добар извор на масти.

Состојки

2 пржени јајца

2 лажици варен грав (избегнувајте конзервиран)

2 лажици рендано чедар сирење

1 домат

1 тортиља интегрална

Насока

На тортиља додадете ги сите состојки споменати погоре.

Зачинете ја со сол и бибер и свиткајте ја тортиљата.

  1. Ѓеврек со печен лосос и крем сирење.

Лососот е богат со омега-3 масни киселини, кои се од витално значење за развојот на мозокот на вашето бебе. Сепак, погрижете се да не е пушен и да е темелно печен. Крем сирењето е добар извор на протеини.

Состојки

1 ѓеврек

Крем сирење

Порција печен лосос

Насока

Исечете го ѓеврекот на хоризонтални половини и намачкајте го со крем сирење.

Ставете од печениот лосос.

  1. Смути со спанаќ и киви.

Не постои подобар начин да го започнете денот од смути исполнето со витамин Ц, калциум, фолна киселина, омега-3 и протеини! Ова зелено смути ги обезбедува вистинските количини на хранливи материи доколку имате утрински мачнини.

Состојки

1/2 шолја бадемово млеко

1/2 чаша јогурт

1 лажица чиа семе

Грст спанаќ

1 кива

Насока

Измешајте ги сите состојки во блендер и уживајте во здравоста на смутито.

Планет Ајурведа ги зголемува шансите за забременување во подоцнежната возраст и да имате здрава бременост и здраво бебе со 100% хербален производ Шатавари!

Други содржини

Најпродавани
производи