Вашата крв е неопеаниот херој на телото, кој ги одржува вашите органи исполнети со хранливи материи и кислород  што им се потребни за добро да функционираат. Но, не ви треба фенси и скапа диета за да ја прочистите крвта. Бидејќи бубрезите и црниот дроб ја чистат крвта и ја ослободуваат од токсините, сè што треба да направите е да се осигурате дека тие се во добра здравствена состојба. Одржувањето на правилниот баланс на шеќер, липиди и минерали во крвта, како и контролирање на нивото на хемоглобин и железо исто така би помогнало. Па, како да ја прочистите крвта природно? Ова е исхраната која делува како детоксикација за вашата крв.

Почнувајќи го секој ден со шолја топла вода со лимон, чај од куркума и од ѓумбир или зелено смути, прават чуда за здравјето на нашата крв. Зелената храна како спанаќот, кељот се намирници кои помагаат во прочистување на крвта.

 1. Вода

Наједноставниот, но еден од најефикасните средства за детоксикација е обичната вода. Бидејќи урината е средство преку кое бубрезите ги исфрлаат токсините од крвта, најдоброто решение за одржување на крвта е да внесете многу вода во вашата исхрана. Останувањето хидрирани може да им помогне на вашите бубрези да ги исфрлат нечистотиите од телото, потпомогнати од влакната и минералите од сите други намирници кои ја прочистуваат крвта.

Ајурведата опишува идеален начин да се има вода за детоксикација. Чувајте малку загреана вода во бакарен сад преку ноќ и пијте ја следниот ден наутро кога ќе се разбудите. Бакарот го лади вашиот црн дроб, а водата помага при елиминација на отпадот и прочистување на крвта.

 1. Свежо овошје

Пектинските влакна во кожата на овошјето како јаболка, гуави, сливи и круши се корисни за детоксикација на крвта. Освен што се врзува со вишокот масти во крвта, како и во црниот дроб, пектинот се врзува и со тешки метали и други штетни хемикалии во вашиот крвоток и потоа ги отстранува. Дополнително на ова, ликопенот кој се наоѓа во црвеното овошје и глутатионот (и двата антиоксиданси) се корисни за елиминирање на отпадот и хемикалиите.

Дополнително, ако сте љубител на бобинки, имате голема среќа. Студиите наведуваат дека тие се богати со антиоксиданси кои спречуваат какво било оштетување на црниот дроб, како што се лезии и фиброза. Тие исто така го инхибираат растот на клетките на ракот на црниот дроб. Значи, вклучете опции како брусница и боровинки во вашата исхрана за да го одржите вашиот црн дроб здрав.

Алтернативно, можете да грицкате грозје, особено црвено и виолетово. Тие содржат ресвератрол (растително соединение) кое, како антиоксиданти, спречува какво било оштетување на црниот дроб и обезбедува негово непречено функционирање.

Грејпфрутот, пак, содржи два антиоксиданси кои го одржуваат црниот дроб здрав, а тоа се нарингенин и нарингин. Нарингенинот ја подобрува способноста на црниот дроб да согорува масти, додека нарингинот ја подобрува неговата способност да го метаболизира алкохолот и да се спротивстави на неговите негативни ефекти.

 1. Зелен лиснат зеленчук

Не секој е љубител на зелен лиснат зеленчук. Но, тој може да биде многу добар за вашата крв, со оглед на неговата богата содржина на хранливи материи – витамини А и Ц, како и витамините Б, фолати и железо. Антиоксидансите во овие зеленчуци помагаат да се отстранат штетните слободни радикали кои ги оштетуваат крвните зрнца. Изберете кељ, спанаќ, зелена салата од марула, крес и блитва.

 1. Полнозрнестите житарки

Полнозрнестите житарки се богати со влакна, што се задолжителни за вашата исхрана доколку сакате да го ослободите вашиот систем од вишокот маснотии, хемикалии и отпад. Високата содржина на влакна во храната како овес и пченични трици го намалуваат нивото на холестерол и гликоза во крвта, го чисти вашиот интестинален тракт, го олеснува запекот и му помага на вашето тело подобро да го елиминира отпадот.

 1. Јаткасти плодови

Јаткастите плодови се добра опција за ужина, особено кога се обидувате да ги елиминирате токсините од крвта. Тие се богати со влакна кои, како што е наведено претходно, го намалуваат нивото на холестерол и шеќер во крвта. Тие се исто така богати со витаминот Е и корисни мононезаситени масти. Студиите велат дека овој состав ги прави јаткастите плодови корисни за црниот дроб.

Една таква студија покажа дека редовното јадење јаткасти плодови го подобрува нивото на ензимите на црниот дроб кај луѓето со безалкохолни масни заболувања на црниот дроб. Една друга студија покажа дека мажите кои јадат помалку јаткасти плодови имаат поголем ризик да заболат од оваа болест за разлика од оние кои јаделе големи количини.

Кикиритките и оревите, исто така ја содржат аминокиселина аргинин, која помага во детоксикацијата на амонијакот во црниот дроб. Ако не уживате во грицкањето јаткасти плодови, наместо тоа, обидете се со путер од јаткасти плодови.

 1. Круциферозен зеленчук

Во ајурведата, зелката се смета за прочистувач на крвта. Овој зеленчук има антиоксиданси како витамините А и Ц кои се добри за вашиот црн дроб. Дополнително, содржината на влакна во зелката помага во чистење на дигестивниот тракт. Може да ги неутрализира хемиските соединенија како оние во чадот од цигарите и да го исчисти и вашиот црн дроб. Зелката содржи и глукозинолати кои, како што е наведено претходно, ги исфрлаат канцерогените материи од телото.

Слично како зелката, карфиолот, брокулата и бриселското зелје ги блокираат хемикалиите кои предизвикуваат рак – како што е NNK во чадот од цигарите и ги зголемуваат нивоата на природни антиоксидантни ензими потребни за да се започне процесот на детоксикација. Ова е особено важно кога телото е преоптоварено со токсини – тогаш нивото на природни антиоксиданси се намалува и процесот на детоксикација се забавува.

 1. Ленено семе

Оваа „суперхрана“ се здоби со популарност дури неодамна, но студиите веќе долго време ги истражуваат здравствените придобивки од лененото семе. Студиите врз животни покажаа дека редовното консумирање ленено семе го подобрува функционирањето на црниот дроб и бубрезите и го намалува крвниот притисок. Лененото семе е исто така богато со влакна кои го контролираат нивото на шеќер во крвта и го ослободуваат телото од токсините. Меѓутоа, бидејќи телото не може да го свари лененото семе во нивната природна форма, не заборавајте да купите мелено ленено семе или да го мелете сами.

 1. Аспарагус

Се наоѓа во повеќето супи и салати, аспарагусот е природен диуретик (го зголемува производството на урина) кој помага за прочистување на црниот дроб.  Покрај ова, аспарагусот е добар извор на фолна киселина, која игра важна улога во формирањето и растот на крвните клетки како и во спречувањето на заболување на црниот дроб.  Покрај ова, аспарагусот е богат со влакна, кои веќе се етаблирани како важен фактор за ослободување од токсините од телото.

 1. Авокадо

Вкусно и разноврсно, авокадото е омилена намирница. И, со оглед на тоа колку е здраво за вашиот црн дроб, не е изненадување што и нутриционистите го препорачуваат. Авокадото содржи глутатион, антиоксиданс кој, како што е наведено претходно, му помага на црниот дроб да ги отстрани синтетичките хемикалии од телото.

 1. Маслиново масло

Постојат бројни здравствени придобивки од маслиновото масло, а една од нив се неговите позитивни ефекти врз црниот дроб. Студиите наведуваат дека консумирањето на една кафена лажичка масло секој ден го подобрува функционирањето на ензимите на црниот дроб и го намалува нивото на маснотии (акумулацијата на маснотии е дел од првата фаза на заболување на црниот дроб) кај луѓето со безалкохолни масни заболувања на црниот дроб. Исто така, го подобри протокот на крв во црниот дроб. Покрај ова, консумирањето маслиново масло може да го подобри и нивото на шеќер во крвта.

 1. Цвекло

Цвеклото е природен извор на нитрати и антиоксидантни беталаини кои можат да го намалат воспалението и оксидативното оштетување на црниот дроб. Неколку студии спроведени на стаорци покажуваат дека сокот од цвекло го зголемува производството на ензими кои природно го детоксифицираат телото.  Сепак, сè уште се потребни човечки студии за целосно разбирање на детоксикацискиот потенцијал на цвеклото.

 1. Пченична трева

Со оглед на тоа што славните личности и влијателите на социјалните мрежи препорачуваат сок од пченична трева наутро, можеби не е изненадување за вас што пченичната трева има својства за заштита на црниот дроб. Истражувањата покажуваат дека помага во детоксикација на црниот дроб. Пченичната трева често се препорачува за крвни нарушувања како што се ниска црвена крвна слика или анемија. Покрај ова, познато е и за намалување на нивото на шеќер во крвта.

 1. Лук

Лукот е антибактериски зачин и може да го исчисти вашиот организам од вируси и паразити кои би можеле да му наштетат.  Оваа лута храна го отстранува вишокот маснотии од крвта. Ги намалува нивоата на лошиот ЛДЛ холестерол и вкупниот серумски холестерол во вашето тело.

Лукот може да го намали нивото на олово во крвта за 19%.

Изложеноста на токсични метали може да ја загади вашата крв и тело, предизвикувајќи секакви проблеми – од грчеви и губење на апетит до оштетување на мозокот. Антиоксидансите во лукот не само што го детоксифицираат вашето тело, туку можат да се борат и со благо до умерено труење со олово. Често сте изложени на овој метал преку оловни бои и контаминирана прашина.

Лукот може да го намали нивото на метал за дури 19% и да ги олесни симптомите на токсичност како главоболка. Истражувањата покажаа дека сулфурните соединенија во лукот имаат терапевтски ефект за разлика од оној на д-пенициламинот, кој најчесто се користи за лекување на труење со олово. Лукот, всушност, може да биде побезбедна опција за чистење на вашето тело од тешкиот метал.

 1. Куркума

Куркумата сама по себе е прекрасен природен исцелител кој може да се бори против воспалението. Може да помогне во лекувањето на проблеми со црниот дроб, па дури и да го одржува оптимално функционирање. Ова е важно бидејќи црниот дроб и бубрезите се двата примарни центри за чистење на крвта од нечистотии и нивно прочистување од телото.

Внесете црн бибер, кардамон, цимет, каранфилче и ѓумбир во чаша млеко од куркума за придобивки за прочистување на крвта.

Кога овој златен зачин се комбинира со млеко, неговата моќ на прочистување се зголемува за степен. Млекото од куркума е истакнато во диетите за чистење на црниот дроб во ајурведата. Овој пијалок би требало да му помогне на вашето тело да генерира свежи црвени крвни зрнца, освен што го полни вашиот организам со хранливи материи и делува како добар тоник за здравје.

 1. Лимон

Чаша топла вода со лимон наутро може да го зголеми глутатионот во вашето тело, што му помага на црниот дроб подобро да ја детоксира крвта.

Топлата вода со сок од лимон се препорачува и кај ајурведата и кај натуропатија како добар пијалок за почеток на денот за чистење на крвта. Според ајурведата, ова помага да се ослободи „ама“ или токсините во вашиот дигестивен тракт, чистејќи го вашиот систем.

Истражувањата исто така го поткрепуваат ова. Топлата вода помага во разградувањето на маснотиите и исто така го олеснува оптоварувањето на вашите бубрези, додека витамините и минералите во лимонот му помагаат на телото да се детоксицира.

Витаминот Ц, особено, му е потребен на вашето тело за да создаде глутатион. Вашиот црн дроб потоа го користи ова соединение за да ја исчисти крвта од штетните хемикалии.

 

 Покрај вклучувањето на овие намирници за прочистување на крвта во вашата исхрана, не заборавајте да избегнувате храна која го зголемува холестеролот и триглицеридите и храна која ја зголемува гликозата во крвта.

Други содржини

Најпродавани
производи