Јагоди: здравствени придобивки, нутриционистички факти, рецепти за добро здравје.

Како можеби најпрепознатливите бобинки, јагодите се популарно пролетно и летно уживање. И покрај тоа што се посакувани и по нивниот вкус и по текстура, јагодите се исто така нутритивни моќници кои припаѓаат на здрава исхрана. Придобивките од ова црвено и сочно овошје се присвојуваат дури и за производи за нега на кожата во последниве години.
Што се всушност јагодите?
Јагодата (Fragaria ananassа) е од вкрстени видови која се одгледува низ целиот свет заради нејзиниот плод. Јагодите потекнуваат од Европа, каде што старите Римјани ја ценеле бобинката како декорација, а не како овошје за јадење. Се смета дека јагодите првпат биле одгледувани за храна во Франција околу 1300-тите.

Кои се нутритивните факти за јагодите? Калории, јаглехидрати, шеќер…
100 грама (околу ½ чаша) сурови јагоди содржи:
Калории: 35
Вкупни масти: 0,22 гр
Протеини: 0,64 гр
Јаглехидрати: 7,63 гр
Диететски влакна: 1,8 гр
Шеќери: 5,34 гр
Калциум: 12 милиграми (мг)
Железо: 0,28 мг
Магнезиум: 11,8 мг
Калиум: 89 мг
Витамин А: 1 микрограм (мкг)
Витамин Ц: 56 мг
Витамин К: 2,1 мкг
Како што можете да видите, јагодите се одличен извор на витамин Ц. Воведувањето јагоди во вашата исхрана може да ви помогне да ја постигнете препорачаната количина (75 мг на ден за жени и 90 мг на ден за мажи) и да ги искористите придобивките од оваа хранлива материја. Исто така, јагодите се без холестерол.
Дали јагодите се добри за вас?
Јагодите се нискокалорични, но се богати со хранливи материи. Јагодата исто така има висока содржина на вода, што го одржува чувството на ситост подолго време. Црвената нијанса на јагодите не е само естетски привлечна – таа е исто така поврзана со некои од здравствените придобивки на овошјето. Јагодите ја добиваат својата боја од пигменти наречени антоцијани. Антоцијани се богати со антиоксиданси кои помагаат да се неутрализираат супстанциите наречени слободни радикали, кои се штетни за клетките на телото. Со текот на времето, слободните радикали можат да наштетат на бројни системи во телото и да промовираат болести.
Клиничките студии објавени во Journal of Agricultural and Food Chemistry, јагодите може да помогнат во спречувањето на клеточното воспаление, кое е поврзано со различни болести, како и да го намали ризикот од следново:
• Дијабетес тип 2
• Дебелината
• Метаболичен синдром
• Срцева болест
• Невролошки проблеми
• Одредени видови на рак

Дали јагодите се добра храна за слабеење?
Покрај значајните здравствени придобивки веќе споменати, некои клинички студии сугерираат дека јагодите може да помогнат при состојби поврзани со дебелината.Самото јадење на јагоди нема да ви помогне да изгубите тежина, но бобинките се корисни за вашиот план за слабеење, бидејќи тие се нискокалорични, но богати со влакна за да ве заситат.
Најмногу здравствени придобивки ќе добиете ако јадете свежи јагоди (наместо во форма на преработена храна како џемови од јагоди или овошни закуски, кои може да содржат додадени шеќери или други помалку здрави состојки). Можете да ги уживате сами како ужина или да ги додадете во овесна каша, јогурт или друга хранлива храна. Јагодите исто така се одлични додатоци на смути и здрави десерти.
Ако јагодите се надвор од сезоната или не се одгледуваат локално кај вас, размислете да додадете замрзнати јагоди во вашиот замрзнувач. Тие ги задржуваат своите хранливи придобивки, што ги прави одлична (и често поекономична) опција ако свежите јагоди не ви се лесно достапни.

Идеи за рецепти со јагоди за добро здравје:
Иако јагодите се вкусни сами по себе, овие рецепти ќе ве инспирираат малку да ги измешате со други состојки.
• Здрав замрзнат јогурт од јагоди
Состојки
4 чаши замрзнати јагоди
3 лажици мед
1/2 шолја обичен јогурт
1 лажица свеж сок од лимон
Инструкции
Додадете ги замрзнатите јагоди, медот, јогуртот и сокот од лимон во блендер. Блендирајте додека не стане крем, околу 5 минути. Замрзнатиот јогурт послужете го веднаш или префрлете го во херметички сад и чувајте го во замрзнувач до 1 месец.
• Салата од спанаќ, авокадо и јагоди
СОСТОЈКИ ЗА САЛАТА:
6 шолји свеж бебе спанаќ
500 гр јагоди, исечени
1 авокадо, излупено и исечено на коцки
100 гр сино сирење (или козјо сирење или фета)
1/3 шолја сечкани печени бадеми
половина помал црвен кромид, тенко исечен
СОСТОЈКИ за прелив од афион:
1/3 чаша масло од авокадо (или маслиново масло)
3 лажици црвен вински оцет
2 лажици мед
1 лажица семе од афион
1 лажичка Дижон сенф
ситна морска сол и свежо мелен црн пипер
ИНСТРУКЦИИ
Направете го преливот. Изматете ги сите состојки заедно во мал сад (или протресете во покриена тегла). Вкусете и зачинете со прстофат сол и неколку пресврти бибер, по потреба. Комбинирајте ги сите состојки за салата во голем сад. Рамномерно прелијте ги со преливот, а потоа нежно мешајте додека не се соедини. Послужете веднаш и уживајте!

Јагодите се добри за вашата кожа.
Поради високата содржина на антиоксиданси во јагодите, некои истражувања ги испитуваа нивните потенцијални придобивки за кожата. На пример, една студија покажа дека јагодите кои се применуваат локално може да помогнат во заштитата на кожата од слободните радикали, што може да доведе до предвремено стареење и брчки.
Потенцијалните несакани ефекти од јадењето премногу јагоди.
Иако генерално се безбедни кога се консумираат во умерени количини, јагодите не се целосно без ризик. Нивната висока содржина на влакна значи дека, ако јадете премногу брзо, може да почувствувате гастроинтестинални тегоби (како што се гасови, абдоминална надуеност или болка и грчеви). Постепено зголемете ја количината на влакна што ја јадете и задолжително пијте многу вода. Друг посериозен ризик е алергиска реакција. Алергиите на јагоди може да предизвикаат повеќе симптоми, вклучувајќи:

• Осип
• Чешање на кожата
• Црвена, сина или бледа кожа
• Оток, особено околу устата и јазикот
• Тешкотии при зборување и голтање
• Кашлање
• Отежнато дишење
Симптомите од алергија на јагоди може да се развијат во рок од 5 до 15 минути по консумирањето. Ако почувствувате некој од горенаведените симптоми, избегнувајте ги јагодите и разговарајте со вашиот лекар за тестирање за алергија. Алергиите на храна, исто така, ве изложуваат на ризик од анафилакса, што е сериозна реакција што може да доведе до шок или дури и смрт.

Други содржини

Најпродавани
производи