Трифала e комбинирана моќ од три билки кои сами по себе се многу лековити: Амалаки, Харитаки и Бибхитаки. Заедно, тие го создаваат овој тоник за подмладување кој може да го лекува телото и да помогне во одржување на добро здравје на повеќе органи, особено на гастроинтестиналниот систем.
Го зајакнува имунитетот и се бори против инфекциите.
Истражувачите откриле дека тројството на хербални билки кои ја сочинуваат Трифалата е ефикасно против низа патогени микроорганизми, вклучувајќи и E. coli, некои варијанти на салмонела и некои видови на бактерии на стафилококи. Земањето Трифала секој ден може да помогне да се избегнат ваквите инфекции и да се одржите здрави.
Штити од стоматолошки проблеми


Создавањето на забни плаки, заболувања на непцата и други проблеми со здравјето на забите, Трифала може да ви помогне да го избегнете сето тоа благодарение на антимикробни својства. Едно истражување покажа дека Трифала, всушност, е во состојба да ги заштити непцата од оштетување на слободните радикали подобро од комерцијалните пасти за заби.
Лекува рани, изгореници и модринки.
Нејзините антибактериски својства во комбинација со нејзините антиоксидантни својства ја прават совршена за третман на рани.
Смирува и третира инфекции на очите.

Без разлика дали се борите со глауком, катаракта или непријатен случај на конјунктивитис или розово око, Трифалата може да помогне во ублажување на состојбата.
Го зајакнува варењето на храната.
Земањето Трифала може да помогне во варењето на храната. Нејзините лаксативни придобивки во комбинација со способноста да го подобрат здравјето на цревата ја прават одлична за дигестивниот систем. Исто така е стимуланс за апетит, помагајќи им на оние со слаб апетит.
Се справува со чиреви.

Трифала е исто така добар производ за чиреви на желудник. Таа помага во ублажување на чирови, зајакнување на слузокожата на желудникот (гастрична мукоза) и враќање на нивото на ензими.
Третира дијареја, како и запек.
Трифала е добар лек за дијареја. Една студија открила дека екстрактите од хербалниот производ покажуваат добра антидијареална активност, помагајќи да се зголеми времето потребно за храната да се движи низ цревата од желудникот. Интересно, иако е анти-дијарејална, Трифалата помага и при запек, поради нејзините лаксативни својства.
Се бори со инфекции на уринарниот тракт.

Инфекциите на уринарниот тракт стануваат потешки за лекување поради бактерии отпорни на антибиотици кои не реагираат на конвенционален третман. И тука природните и алтернативните производи како Трифала навистина помагаат. Истражувачите тестирале екстракти од Трифала и откриле резултати кои ветуваат многу. Овие екстракти покажале активност против бактерии одговорни за предизвикување болести на уринарниот тракт.
Го зголемува здравјето на срцето.
Трифалата може да ви помогне и во напорите за слабеење. Ајурведските хербални производи кои ја сочинуваат Трифалата делуваат кардиотонично, помагајќи во целост на здравјето на срцето. Тие можат да помогнат во регулирање на крвниот притисок, да ја зајакнат циркулацијата на крвта и да го намалат нивото на холестерол.
Помага во справување со дијабетесот.

Трифалата помага подобро да се балансираат нивоата на шеќер во крвта на вашето тело. За индивидуалните состојки на Трифала се вели дека се хипогликемични, помагајќи при спуштање и регулирање на нивото на шеќер во крвта.
Го олеснува воспалението поврзано со ревматоиден артритис и гихт.
Земањето Трифала може исто така да ви помогне ако имате гихт, особено болен воспалителен артритис, таа помага во олеснување на деградацијата на коските и ‘рскавицата при артритис.
Се бори со некои видови на рак.

Трифалата помага во радиосензибилизирање на клетките на ракот на дојка, рак на дебелото црево и простата, таа ја покажа својата способност да го потисне растот на клетките на ракот, уште подобро, нормалните клетки не се негативно погодени од употребата на производот.
За нарачка на Трифала кликнете ТУКА

Други содржини

Најпродавани
производи