Уринарните инфекции се најчесто бактериски инфекции на бубрезите, мочните канали и мочниот меур. Најчест пат на ширење на инфекцијата (90 %) е преку навлегување на бактерии од кожата околу ректумот и гениталиите кон мочниот меур, како добра за развој на бактерии поради присуството на протеини, шеќери и поволна температура.

Топ 14 природни рецепти за лекување на инфекции на уринарниот тракт:

1. Пијте 6-8 чаши вода на ден

Секогаш кога ќе развиете уринарни инфекции, првото нешто што треба да направите е да пиете многу вода. Тоа ќе го зголеми производството на урина, така што ќе можете да ги исфрлите бактериите за време на мокрењето.

2. Редовно испразнете го мочниот меур

Секогаш кога ќе посакате да мочате, препорачливо е да го испразните мочниот меур. Исто така, треба да го испразните мочниот меур наскоро по сексот.

3. Избегнувајте надразнувачи на мочниот меур

Треба да го ограничите внесувањето на надразнувачи на мочниот меур, како што се пијалоци со кофеин, газирани пијалоци и алкохолни пијалоци.

4. Нанесете топлина на стомакот

Инфекциите на долниот уринарен тракт предизвикуваат болки околу долниот дел на стомакот и карличниот предел. Ставете топли облоги.

5. Јадете агруми

Тешко е да се развиваат бактериите во кисела средина. Цитрусните овошја содржат големи количини на витамин Ц, што ја зголемува киселоста на вашата урина, со што го инхибира растот на бактериите. Може да земете и додатоци на витамин Ц, но треба да се консултирате со вашиот лекар пред да го направите тоа.

6. Исплакнете ги бактериите со сок од брусница

Брусницата содржи фитохемикалија позната како танин, што ја намалува вагиналната колонизација на E. coli. Тој содржи многу витамин Ц, а пиењето на неговиот незасладен сок ги исфрла бактериите од вашиот уринарен систем и ги намалува повторувачките уринарни инфекции.

„Белешка за претпазливост: Ако сте на лекови, консултирајте се со вашиот лекар пред да пиете сок од брусница бидејќи се меша со одредени видови лекови, особено со разредувачи на крв.“

7. Пијте боровинки

Како брусницата, боровинката е богата со витамин Ц што ја прави вашата урина непријателска кон бактериите. Исто така, спречува E. Coli да се залепи на sидовите на мочниот меур, со што им овозможува лесно да се испуштаат при мокрење. Може да ги јадете како овошје или да го пиете нивниот сок.

8. Зголемете ја својата природна флора со пробиотици

Ѕидот на вагината на жената е обично обложен со лактобацили, што делува како природна одбрана на организмот од инфекција. Обезбедете здраво снабдување со природна бактериска флора.

9. Олеснување со сода бикарбона

„Додадете 1 лажичка сода бикарбона во чаша вода.

Промешајте ја сода додека не се раствори целосно.

Пијте го целиот раствор, по можност на празен стомак “.

Кога чувството на печење додека мочате станува премногу за да го издржите, испијте сода бикарбона. Чувството на печење може да биде поради високата киселост на урината. Сода бикарбоната е алкална, така што ќе ја намали киселоста на урината или ќе ја неутрализира. Но, не претерувајте со неа. Држете се до 1 чаша на ден и не пијте го повеќе од една недела.

10. Освежете се вода од магдонос

„Варете 1 до 2 чаши вода.

Додадете свеж, сецкан магдонос или 2 лажици сушен магдонос.

Оставете го да врие 5 до 10 минути.

Исцедете го и пијте го (топло или ладно) “.

Апигенинот, главната компонента на магдоносот, има диуретични, како и антиинфламаторни својства. Диуретиците ослободуваат од вишокот вода од вашето тело во форма на урина, што ќе ги исплакне бактериите присутни во мочниот меур и уретрата. Антивоспалителното својство на магдоносот ќе ја смири инфекцијата и ќе му помогне на вашето тело да зарасне.

11. Вода со лук

„Скршете од 5 до 6 чешниња свеж лук.

Потопете ги во топла вода од 5 до 10 минути.

Пијте ја водата во текот на денот “.

Лукот е потентен лек за инфекции на уринарниот тракт. Има антимикробни, антиоксидантни и антиинфламаторни својства и имуно-модулаторни ефекти кои помагаат во третманот на циститис.

12. Смирете ја својата инфекција со чај од ѓумбир

„Додадете 2 лажици свеж мелен ѓумбир во врела вода.

Оставете го да врие 5 до 10 минути.

Исцедете го и пијте 2 до 3 чаши на ден. Додадете мед за подобар вкус “.

Ѓумбирот има антимикробни својства кои делуваат против различни бактериски соеви.

Додека џвакањето и парче ѓумбир ќе има позитивни ефекти, најдобро е да го консумирате како чај за лекување на уринарни инфекции. Колку повеќе течност пиете, толку побрзо ги исфрлате бактериите.

13. Олеснете ги уринарните проблеми со голтки зелен чај

„Додадете лажица зелен чај во топла вода.

Оставете го да стои 2 до 3 минути.

Процедете го и испијте го “.

Катехинот е компонента на зелениот чај кој има антимикробно својство. Зелениот чај има и диуретични својства кои помагаат во исфрлањето на бактериите од вашиот уринарен систем. Може да пиете од 4 до 5 чаши топол зелен чај во текот на денот.

14. Лесно мокрење со корен од бел слез

„Додадете 2 лажици сецкан свеж корен од бел слез во чаша врела вода.

Оставете го да врие 5 до 10 минути.

Процедете го и пијте го топло “.

Коренот од бел слез има диуретични својства, што ги прави добар и за лекување на камења во бубрезите. Бидејќи коренот од бел слез има густа, леплива конзистенција, го олеснува протокот на урина. Може да го пиете како чај 2 до 3 пати на ден.

 

 

 

Други содржини

Најпродавани
производи