Проблеми со стомакот? Веројатно треба да обрнете внимание на вашиот дигестивен тракт. Нездравата храна и нехигиенските навики во исхраната се главните причини за гастроинтестинални инфекции. Неправилните движења на дебелото црево предизвикуваат токсичните материи во гастроинтестиналниот тракт да дојдат во контакт со ѕидовите на цревата и тоа ве прави ранливи на болести на дебелото црево. Предизвикува и брз раст на штетни бактерии, кои набрзо ги надминуваат корисните бактерии.
Како резултат на тоа, страдате од разни болести кои постепено го ослабуваат вашиот имунолошки систем. Всушност, здравјето на целото тело зависи од работата на вашиот гастроинтестинален тракт и од тоа колку ефикасно се отстранува отпадот од организмот. Најдобар начин да ги елиминирате штетните бактерии е да го исчистите вашиот гастроинтестинален тракт. Методот за чистење што го препорачува Ајурведа го намалува воспалението, го подобрува заздравувањето и ја одржува рамнотежата на корисни цревни бактерии.
Кога ќе почувствувате неправилни и отежнати движења на дебелото црево, тоа може да биде показател за цревни проблеми:

– Дијареа
– Запек
– Формирање гасови, надуеност
– Синдром на нервозно дебело црево (IBS)
– Колитис
– Улцеративен колитис
– Кронова болест
– Рак на дебелото црево
– Дивертикулитис
– Цревни полипи

Диетата со сок е метод каде што вашиот внес е ограничен на само течности, особено сокови. Додека го следите овој метод, од клучно значење е да пиете доволно количества течности и целосно да се воздржите од јадење цврста храна.

Пиењето избрани свежи сокови од овошје и зеленчук е од суштинско значење за поправка и негување на оштетените клетки. Исто така, ги детоксицира органите на дигестивниот систем и спречува вештачките адитиви на храна да го контаминираат системот. Еве како да направите сок од лимон, ѓумбир и јаболко.

Состојки
½ чаша органски, чист сок од јаболко

2 лажици свежо исцеден органски сок од лимон

1 лажичка органски сок од ѓумбир

½ лажичка морска сол

½ шолја млака филтрирана вода
Насоки
Земете сад и додадете половина шолја млака филтрирана вода.

Додадете ги сокот од јаболко, лимон и ѓумбир.

На крај додадете ја солта и добро измешајте ги состојките и испијте го.

Вршењето на ова чистење најмалку една недела и максимум 28 дена овозможува стариот фекален материјал да се исфрли од системот. Само ставете малку здраво свежо овошје или зеленчук по ваш избор во блендерот и испијте го сокот. Диетата со сок не само што е безбеден, туку и моќен метод за отстранување на отпадот и наслагите, па дури и го намалува нивото на холестерол.


Пијалак за зајакнување на влакна
Прашокот од лушпа од псилиум помага во ублажување на запек и го одржува вашиот дигестивен систем здрав

Можете да подготвите здрав пијалок со влакна користејќи состојки кои се лесно достапни во повеќето кујни. Се покажа дека делува ефикасно кај пациенти со киселини, егзема, дебелина, дијабетес и хипертензија.
Состојки
1 лажичка суров органски мед

1 лажичка нефилтриран јаболков оцет

1 лажичка органска лушпа од псилиум во прав

250 ml вода
Насоки
Земете чаша која содржи 250 ml вода на собна температура.

Додадете го медот, јаболков оцет и прашокот од лушпа од псилиум.

Добро промешајте додека не се растворат сите состојки и испијте го веднаш.

Веднаш испијте чаша вода која содржи по една лажичка суров мед и јаболков оцет.

Овој сок треба да го пиете минимум две недели, а најмногу 28 дена. Откако ќе заврши режимот, дајте му пауза од 3 месеци и повторете го режимот по потреба. Погрижете се да пиете многу вода во текот на денот кога го правите ова.

Ден 1: Пијте еднаш дневно

Ден 2: Пијте два пати на ден

Ден 3: Пијте три пати на ден и продолжете со оваа доза до 28-ми ден.
Совети за одржување на дебелото црево чисто и здраво:


1.Додадете неколку капки масло од оригано во вашата вода за пиење најмалку два пати на ден.
2.Потребно е да пиете чаша свеж сок дневно за да му обезбедите на вашето тело антиоксиданси.
3.Погрижете се да вклучите ферментирана храна како што е матеница или висококвалитетни додатоци на пробиотици.
4.Ставете во вашата вода за пиење со неколку капки масло од оригано и пијте најмалку два или три пати на ден, почнувајќи од денот кога ќе започнете со чистењето.
Земете природни додатоци во исхраната.
Планет Ајурведа со гордост ви ги препорачува Digestion Support и Vara Churna.
Digestion Support придонесува кон правилната асимилација на хранливите состојки во телото.Го поддржува гастроинтестиналното здравје, го помага варењето и ја одржува функцијата на цревата.
Vara Churna ги отстранува акумулираните токсини во телото, мастите, што го прави најдобар хербален производ за запек и ефективна формула за дебелото црево. Билките се повеќенаменски и корисни за проблеми со видот, висок холестерол, мигрена и киселини. Вара Чурна ги прочистува цревата и предизвикува нивно зајакнување. Содржи големо количество на природни антиоксиданти и помага во зајакнување на имунитетот на организмот.
Купете ги производите ТУКА

Други содржини

Најпродавани
производи