Сите знаеме дека јадењето овошје е клучно за живеење здрав живот. Сигурно и вие, како и повеќето луѓе, откако ќе излупите овошје, ја фрлате лушпата во ѓубре. Сепак, овие лушпи можат да се користат за многу работи, па зошто да не пробате некои од нив …

 

  1. Кора од портокал и лимон се бори против акните.

Кажете им збогум на акните со користење на кора од портокал и лимон. Нивните екстракти ги имаат истите способности како и антибиотиците, така што тие можат да се борат против бактериите кои предизвикуваат мозолчиња наречени Propionibacterium acnes (P. acnes). Ќе бидете помалку склони кон избивање на акни, без да мора да користите груби лекови за акни. Помалку ќе има и воспаление.  Покрај мозолчињата, употребата на кора од портокал и лимон се проширува и во борбата против стафилококи инфекции на кожата.

  1. Кора од портокал го контролира вишокот маснотии на кожата.

Дали страдате од мрсна кожа? Користете кора од портокал на лицето за да го контролирате вишокот маснотии. Има флавоноид наречен нобилетин, кој го спречува таложењето на себум во порите. Ова соединение, исто така, спречува порите да станат поголеми, така што има помалку простор за маснотии. Акните исто така ќе имаат помала веројатност да напредуваат во вашите пори.

  1. Кората од портокал ја тонизира и ја зајакнува кожата.

Кората од портокал има соединенија кои можат да го разубават тонот на кожата, правејќи ја да изгледа здраво и младо. Тие соединенија, исто така, ја зајакнуваат кожата, па затоа е одличен природен лек против целулитот. Лушпите од мандарините, исто така, имаат тонизирачки способности.

  1. Кората од мандарина ги спречува брчките.

Кремите против брчки можат да бидат многу скапи. Но, тука се појавуваат одличните употреби на кората од мандарина. Високата содржина на антиоксиданси во лушпата ја намалува колагеназата, ензимот кој го разградува колагенот. Ова го одржува нивото на колаген на кожата и затоа го спречува создавањето на брчките. Затоа, ако сакате да ја одржите вашата кожа цврста и без брчки, размислете да додадете кора од мандарина во вашата рутина за убавина.

  1. Кората од портокал и прави пилинг на кожата.

Во форма на прав, кората од портокал прави неверојатен пилинг. Грубата текстура ќе ги исчисти клетките на кожата и ќе и даде на вашата кожа здрави хранливи материи. Ако прашокот од кора од портокал е премногу абразивен за вас, измешајте го со мала количина млеко, кокосово масло или мед. Оваа техника може да се користи и со сушени лушпи од лимон, лимета, јаболка и банана.

  1. Лушпите од банана и авокадо ја навлажнуваат кожата.

Лушпите од банана и авокадо се неверојатни навлажнувачи. Едноставно втријте ги лушпите по целото тело и лице за инстант мека кожа. Ова ќе и направи хидратацијата на вашата кожа, особено по пилинг. Друга идеја е да измешате прав од кора од овошје со вашиот омилен природен лосион.

Начин на употреба

За да користите овошни лушпи на вашата кожа, само тријте ја со страната свртена навнатре. Но, ако сакате да направите пудра, прво ќе мора да ги исушите. Оставете ги на сонце, а потоа изблендирајте ги исушените лушпи.

Други содржини

Најпродавани
производи