Комерцијално достапните производи за чистење иако ја промовираат обезбедената чистота, мирис и свежина, содржат токсични хемикалии. На долг рок, овие хемикалии влијаат на здравјето. Тие лесно може да се заменат со состојки од вашето домаќинство, кои се подеднакво ефикасни. Подолу се споменати некои од нив.
Сода бикарбона

Исто така наречена натриум бикарбонат, сода бикарбона се користи за чистење, осветлување и дезодорирање на нештата. Не содржи токсини и е лесно достапна. Анти-микробните својства во нејзе помагаат да се спречат инфекциите. Неутрализирачката способност ја прави способна да одржува константна pH вредност, бидејќи не е ниту премногу кисела ниту премногу алкална.
Може да се користи како средство за чистење кујна/бања, дезодозатор на теписи и засилувач за детергент за перење. Таа е одличен отстранувач на дамки, отстранувач на маснотии, чистач на кујнски површини, чистач и омекнувач на ткаенини и сенаменско средство за чистење бањи.
Бел оцет

Киселото својство на оцетот го прави ефикасно средство за чистење за отстранување на бигор, нечистотијата и маснотиите. Тој е евтин и разноврсен и може да се користи за чистење на микробранова печка и машина за миење садови, за освежување на бањата и за омекнување на ткаенините.
Лимон

Поради своите кисели својства, лимонот може да биде активен отстранувач на дамки, дезодоранси и чистење на микробранова печка. Исто така, дава сјај на металните површини и помага да се отстрани ‘рѓата и нечистотијата од железото. Својството за дезинфекција помага да се задржи свежината по чистењето.
Есенцијални масла

Придобивките од есенцијалните масла се безбројни и добиваат на значење преку ароматерапијата. Тие може да се користат како мирисни компоненти на горенаведените состојки за да се обезбеди свежина. Етеричните масла добро се вклопуваат со средствата за чистење и дезинфекција на домаќинствата и имаат трајно влијание.
Хидроген пероксид

Гермицидните ефекти на водород пероксид го прават добар конкурент на средствата за дезинфекција на домаќинствата. Дејствува како ефикасно средство за дезинфекција на кујната и бањата со тоа што ги убива бактериите. Исто така, делува како активно средство за избелување и ги осветлува вашите ткаенини.
Боракс
Боракс е една од најефикасните алтернативи за мејнстрим производите за чистење. Дејствува како активен детергент, а исто така е средство за контрола на штетници, држејќи ги мравките и другите штетници подалеку. Сепак, не се препорачува прекумерна употреба на боракс, бидејќи некои студии покажуваат дека е потенцијален иритант за очите и кожата.
Кастилски сапун

Кастилскиот сапун е сапун направен со 100% растителни екстракти или масла. Така, не содржи никакви животински нуспроизводи или штетни хемикалии. Достапен и во цврста и во течна форма, тој е ефикасен за отстранување на дамки и маснотии.
Нетоксични рецепти за чистење:

• Чистење на тоалет
Во сад измешајте 1/2 чаша сода бикарбона и 1/4 чаша оцет.
Во оваа мешавина додадете 10 капки есенцијално масло по ваш избор.
Истурете во тоалетот и исчистете ја нечистотијата.
Алтернативно можете да ја наполните смесата во шише со распрскувач и да ја употребите смесата на тоалетната школка, избришете за да ја одржувате дезинфицирана.
• Средство за чистење на подот
Додадете оцет во топла вода во сооднос 1:2.
Додадете есенцијално масло по ваш избор.
Користете џогер за да го избришете подот и оставете го да се исуши.
Ова не само што го чисти подот туку и го дезинфицира.
• Чистач на мијалник и шпорет
Додадете 1/3 чаша сода бикарбона во сад.
На ова, додадете доволно топла вода за да формирате мазна паста.
Со помош на сунѓер, нежно тријте го шпоретот и мијалникот за да видите како нечистотијата и маслото исчезнуваат.
• Омекнувач за алишта
Во 1 чаша сода бикарбона, додадете 1/2 чаша боракс.
Додадете 1 чаша оцет на ова.
Додадете 20 капки масло од цитрус за да промовирате свежина.
Добро измешајте и додадете ја смесата заедно со прашокот за детергент во машината за перење.
Оваа мешавина делува како регенератор на ткаенините, притоа давајќи им мирис на лимон.
• Детергент за перење
На 2,5 чаши сода бикарбона, додадете 1/4 чаша морска сол и 1/2 чаша лимонска киселина.
Потоа додадете 1 кастилски сапун откако ќе го изрендате темелно.
Оваа смеса треба да се чува во херметички сад за да се избегне формирање на грутки.
• Сенаменско чистење
Во шише со распрскувач додадете 1 лажичка сода бикарбона.
На ова, додадете 1/2 лажичка рендан кастилски сапун и 2 лажици оцет.
Протресете го и оставете го да отстои 5 минути.
Додадете топла вода за да го наполните шишето со спреј.
Протресете го темелно, а потоа додадете 4-5 капки од вашето омилено есенцијално масло.
Ова може да се користи за чистење на стакло, кујнски апарати, мебел или какви било предмети за кои е потребно брзо чистење.

Други содржини

Најпродавани
производи