Живееме во свет каде теретаните гарантираат губење на тежината „за 2 недели“, брендовите промовираат апчиња и напивки кои согоруваат маснотии, а прехранбените производи ветуваат дека нема да не здебелат. Оттука, слободно може да се каже дека повеќето од нас сакаат да изгубат тежина и да бидат фит. Но, ако сте биле на строга диета и не сте виделе како бројките на вашата вага се намалуваат, тоа може да стане фрустрирачко.

Виновникот овде можеби се само вашите хормони. И, иако тоа изгледа како нешто што е целосно надвор од ваша контрола, постојат начини да управувате со нив доволно за да и дадете дополнителен поттик на вашата рутина за слабеење. Еве неколку хормони кои имаат големо влијание на вашите цели за слабеење и како можете да управувате со нив.

  • Хормонот на гладот.

Лептинот се произведува од масните клетки и се лачи во нашиот крвоток. Оттука, контролира како телото управува со резервите на маснотии. Лептинот исто така го намалува апетитот делувајќи на одредени центри на мозокот за да ја намали желбата за јадење.

Луѓето кои се дебели имаат тенденција да имаат повисоки нивоа на лептин во споредба со оние со нормална тежина. И, ова може да наведе некој да верува дека брзо ќе се чувствува сит. За жал, се чини дека пораките на лептинот не влегуваат во мозокот кај луѓето кои се дебели, па оттука ги прави помалку чувствителни на ефектите на лептинот. Еве како можете да управувате со лептинот:

Намалете ја потрошувачката на фруктоза: фруктозата е вид на шеќер што најчесто се наоѓа во овошјето. Го има и во газирани пијалоци, бонбони, овошен јогурт, замрзната брза храна и преливи за салати. Прекумерното консумирање на овој вид шеќер е поврзано со отпорноста на лептин. Ова значи дека вашиот мозок ќе се чувствува гладен дури и кога вашето тело е полно. Значи, ако имате тенденција да се потпрете на многу нездрава храна и овошје, намалувањето на нив навистина може да ви помогне.

Спијте доволно: Се верува дека недостатокот на сон предизвикува дебелина преку зголемување на нивото на лептин и предизвикување отпорност на лептин. Затоа, не заборавајте да спиете добро.

  • Хормонот на стрес.

Стероидниот хормон, кортизол, се произведува во надбубрежните жлезди и се ослободува во крвотокот. Тој е одговорен за управување со нивото на шеќер во крвта, стресот, метаболизмот, воспалителните реакции и меморијата.

Кога се ослободува премногу кортизол во телото, се претпоставува дека телото гладува и го претвора шеќерот во маснотии за да ги надополни енергетските резерви на телото. Исто така, го зголемува апетитот, така што би сакале да јадете повеќе за да добиете енергија. И, ова неизбежно води до зголемување на телесната тежина. Управувајте со нивото на кортизол со:

Водење живот без стрес: Стресот води до прекумерно производство на кортизол. Значи, управувањето со него е клучно за губење на тежината. Можете да започнете со техники за релаксација како јога и физички активности како таи чи. Исто така, би можеле да поминете повеќе време во вашите сакани.

Намалување на кофеинот: Кофеинот го зголемува нивото на кортизол во телото и кај мажите и кај жените. Можете да започнете со намалување на потрошувачката на една шолја дневно.

Редовно вежбање: Аеробните вежби имаат позитивен ефект врз метаболизмот на вашето тело и нивото на стрес. Исто така, ги зајакнува ендорфините, хормоните за „добро чувство“ на телото. Затоа, не заборавајте да бидете во тек со вашата рутина за вежбање.

Планет Ајурведа ви го предлага најдобриот ефективен хербален производ за да го решите проблемот со стресот и спиењето Stress Support.

  • Полови хормони.

Естрогенот и андрогенот играат витална улога во дистрибуцијата на телесните масти. Естрогенот, примарниот женски полов хормон, е одговорен за управување со сексуалниот и репродуктивниот развој кај жените. Се верува дека ниските нивоа на естроген доведуваат до зголемување на телесната тежина. Предизвикува складирање на маснотии во долната половина од телото за време на бременоста и во абдоменот после менопаузата.

Планет Ајурведа ви го препорачува Female health support и Shatavari100% природни производи кој го одржуваат здравјето на женските репродуктивни органи и регулирање на хормоните.

Тестостеронот, примарниот полов хормон кај мажите, исто така игра улога во управувањето со тежината. Ниското ниво на тестостерон е поврзано со зголемување на масната маса и намалување на мускулната маса. Истражувањата покажуваат дека најдобриот начин за управување со нивото на тестостерон е преку:

Тренинг за сила: се верува дека оваа форма на вежбање го зголемува тестостеронот што, пак, води до зголемување на мускулите.

Оптимизирајте ја вашата исхрана: Истражувањата покажуваат дека исхраната богата со протеини, јаглехидрати и масти го зголемува нивото на тестостерон. Сепак, не заборавајте да избегнувате прекумерна диета или прејадување што може да го наруши нивото на тестостерон.

Дополнително, одредени билки како Ashwagandha и Tribulus terrestris го зголемуваат нивото на тестостерон.

 

Други содржини

Најпродавани
производи