Рецептите подолу се од „Волшебната убавина: античките тајни на внатрешната, надворешната и трајната убавина“ од д-р Маниша Кширсагар. Како што вели д-р Кширсагар, „Телото е наменето да биде убаво, но на природен начин, на ист начин како што наоѓаме убавина во дрвјата и цвеќињата, Земјата, водата и небото… Лицето и кожата имаат одреден сјај. како одраз на сјајот на нашата витална енергија. Нежното негување и ракување со лицето и кожата не е само за убавина, туку за оптимална внатрешна и надворешна благосостојба“.
Рецепти за типови на кожа Вата, Пита и Кафа:

ВАТА КОЖА

Кожата Вата е сува, тенка, нежна и ситно порозна. Вашата кожа e со симптоми на рано стареење, што се влошува поради менталниот стрес како што се грижи, страв и недостаток на сон. Поради ова грижата за вашата кожа и креирањето рутини за здрав начин на живот се многу важни за вас.

 

Рецепт за чистење на вата кожа:

Измешајте 1 лажичка бадем во прав, 1/2 лажичка полномасно млеко или кокосово млеко, правејќи тенка паста. Нанесете тенок слој паста на вашето лице. Нежно масирајте – не тријте или мачкајте. Измијте се со топла вода пред да почне да се суши.

 

Хранлив рецепт за вата кожа:

Измешајте 1 лажичка бадемово масло, 1-2 капки есенцијално масло од лаванда или камилица и 5-6 капки вода. Нежно масирајте на лицето и вратот и оставете да делува.

ПИТА КОЖА

Кожата на Пита е светла, топла и со средна дебелина. Кога е избалансирана, вашата кожа има малку розев или златен сјај. Вашиот тен е склон кон розев или црвеникав, а може да имате многу пеги или бенки. Вашата кожа ќе биде чувствителна на сонце, па затоа е важно да избегнувате прекумерна сончева светлина, третмани за сончање и високо загревачки терапии, како што се сауни или третмани со пареа на целото тело.

 

Рецепт за чистење на пита кожа:

Измешајте 1 лажичка брашно од леќа, 1/2 лажичка ним во прав или трифала во прав, 1-2 лажиче вода. Оваа паста нанесете ја на лицето и измијте ја со ладна вода пред да се исуши.

 

Навлажнувачки рецепт за пита кожа:

Измешајте 1 лажичка масло од јојоба и 1-2 капки есенцијално масло од здравец. Нежно масирајте го лицето и вратот со оваа смеса и оставете да делува.

КАФА КОЖА
Кожата на Кафа е дебела, влажна и ладна на допир. Вашата кожа може да има блескава порцеланска белузлава боја, како месечината. Вашата кожа ќе биде склона кон затварање на порите и ќе и треба повеќе чистење од другите типови кожа. Внимавајте да избегнувате мрсни креми кои ги затвараат порите.

Рецепт за чистење на кафа кожа:
Измешајте 1/2 лажичка мед и 1/2 лажичка сок од лимон. Нанесете на лицето, а потоа измијте.

Хранлив рецепт за кафа кожа:
Измешајте 1/2 лажичка масло од сусам, 1-2 капки есенцијално масло од маточина и 3-4 капки вода. Нанесете на лицето и вратот и оставете да делува.

Користењето природни производи без хемикалии и други адитиви се многу подобри за вашата кожа и за вашето тело – и поприфатливи! Само погледнете во вашата кујна; ќе најдете многу состојки кои се корисни за вашата кожа. Сокот од лимета, сокот од портокал, сокот од лубеница, сокот од домати, пастата од бадеми, краставиците, овесната каша, компирот, авокадото и друго имаат многу придобивки за кожата (дознајте повеќе во книгата на д-р Кширсагар).

 

Грижете се за себе природно и блескајте од внатре кон надвор!

Други содржини

Најпродавани
производи