Нема сомнение дека млекото од лук нема да биде на врвот на вашиот омилен список за пијалоци. Но, млекото од лук има бројни здравствени придобивки за вашето тело, особено ако имате тешкотии во респираторниот или дигестивниот систем.

 

Лукот поседува антиинфламаторни и антимикробни својства и, според тоа, е доста корисно за да се лекуваат  болести. Може да се користи за зајакнување на имунолошкиот систем и борба против бактериите што предизвикуваат болести. Комбинацијата на лук и млеко е исто така ајурведски пристап за да помогне во лекувањето на денешните заболувања.

 

Еве како можете да го подготвите овој лековит пијалок дома користејќи лук и млеко.

Рецепт за млеко од лук

Состојки:

 

500 мл млеко

10 чешниња  излупен и мелен лук

2 или 3 лажички шеќер

250 мл вода

Како да подготвиме:

 

Истурете ја водата и млекото во тава.

Потоа, додадете го лукот и оставете ја смесата да зоврие.

Откако смесата ќе зоврие, ставете ја тавата на средна топлина.

Продолжете со мешање на смесата додека не испари на половина од количината.

Додадете го шеќерот според вашиот вкус.

Овој пијалок е најдобар кога се служи топол.

Болести што можат да се лекуваат со млеко од лук

Ако сте нетолерантни од лактоза, ова можеби не е најдобриот алтернативен лековит пијалок што треба да го пробате.

  1. Туберкулоза

Лушпа од лук варен во млеко е ефикасен начин за лекување на туберкулоза. Туберкулозата е сериозна бактериска инфекција која влијае на белите дробови. Лукот може да помогне во растворање на слуз што ги иритира белите дробови. Еден грам лук, 250 милилитри млеко и литар вода се вари заедно додека смесата не се намали на една четвртина од почетната количина. За ефективни резултати, треба да се земе трипати на ден.  Кога се зема во доволно количини, млекото од лук исто така може да биде ефикасно во лекувањето на пневмонија.

  1. Астма

Млекото од лук може да помогне во лекувањето на астмата.

 

Астма е уште едно хронично заболување на белите дробови што се јавува како резултат на нарушување на дишните патишта. Ако страдате од акутни или хронични симптоми на астма, вашите дишни патишта или бронхијални цевки се воспалени. Лукот, со своите антиинфламаторни својства, може значително да помогне во намалувањето на воспалението. Три чешниња од лук варени во млеко може да се користат секоја вечер пред спиење за да се намалат симптомите на астма.

 

  1. Дигестивни нарушувања

Млекото од лук може да помогне во лекувањето на дигестивните нарушувања

 

Лукот е билка што ќе помогне во лекувањето на дигестивните нарушувања заради неговите антисептички и антиинфламаторни својства. Исто така, помага во елиминирање на токсичните отпадни материјали од телото. Лукот исто така го стимулира движењето на цревата и помага во производство на дигестивни сокови што се потребни за добро варење. Смачканиот лук во млекото е добар за лекување на дигестивни нарушувања, особено заразни заболувања, па дури и воспаленија во стомакот и цревата.

  1. Жолтица

Млекото од лук може да помогне во лекувањето на жолтицата.

 

Жолтицата е предизвикана кога постои состојба што може да го наруши движењето на супстанцијата наречена билирубин (отпаден производ формиран од распаѓање на црвените крвни клетки) од крвта до црниот дроб и надвор од телото. Земањето млеко од лук наутро три до пет дена може да помогне во лекувањето на жолтица.

  1. Артритис

Млекото од лук може да помогне во лекувањето на артритисот

 

Артритисот е воспаление на еден или повеќе зглобови што може да предизвикаат вкочанетост и болка во организмот. Студиите објавија дека соединението наречено тиакремонон присутно во лук има антиинфламаторни и анти-артритични својства.  Затоа, консумирањето на млеко со лук на редовна основа може да помогне во олеснување на симптомите на артритис.

  1. Ишијас

Млекото од лук може да помогне во лекувањето на ишијас.

 

Ишијас е состојба предизвикана кога има притисок на ишијалниот нерв. Ова предизвикува болка на долниот дел на грбот што може да се спушти на една или на двете нозе. Вриењето лук во млекото може да биде ефикасен алтернативен лек за лекување на оваа состојба.

  1. Несоница

Млекото од лук може да помогне во лекувањето на несоница.

 

Пиењето од лук млеко еден час пред спиење може да помогне да се поттикне добар сон.

 

 

 

Покрај овие болести, млекото од лук исто така може да помогне во лекувањето на импотенција. Ова е затоа што лукот ја подобрува циркулацијата на крвта и се знае дека е афродизијак.

Млекото од лук, исто така, може да го намали нивото на лош холестерол во организмот и исто така може да помогне во одржувањето на срцето здраво. За лекување на проблеми поврзани со срцето, можеби е подобро да се користи обезмастено млеко или млеко со малку маснотии.

 

Други содржини

Најпродавани
производи