Куркумата е преполна со неверојатни антиоксидантни соединенија кои му помагаат на телото да се бори против оштетувањето на клетките и да ве одржува млади. Таа има неверојатните здравствени придобивки кои помагаат во борбата против хроничните срцеви заболувања и ракот, настинката и грипот и депресијата. Таа е моќен противотров за многуте проблеми кои произлегуваат од нашиот модерен начин на живот, кој се карактеризира со лоша исхрана, зголемен контакт со токсични хемикалии и загадена животна средина.

Сè што треба да знаете за куркумата.
Куркумата е чудесна билка која дефинитивно треба да влезе во вашата секојдневна исхрана. Соединение кое има студии за поддршка на неговата ефикасност против цистична фиброза, превенција од рак, детска леукемија, Кронова болест и Алцхајмерова болест. Куркумата има и голема количина на витални минерали како што се манган, магнезиум, калциум, витамин Ц, цинк и фосфор.
Куркумата, зачин со портокалова боја е дел од семејството на ѓумбир и е главен производ во готвењето на Блискиот Исток и Југоисточна Азија илјадници години. Покрај тоа, ајурведските и кинеските лекари исто така користат куркума за отстранување на инфекции и воспаленија на внатрешната и надворешната страна на телото. Таа е евтина, блага по вкус и има корист за секој систем во телото. Додавањето на ова моќно растение во вашата исхрана е една од најдобрите работи што можете да ги направите за долгорочно здравје.Куркума: Златен зачин за добро здравје!

Куркумата доаѓа од коренот на растението Curcuma longa, при што коренот на растението се обработува за да формира куркума што содржи приближно 5% куркумин. Токму куркуминот е предмет на интерес и истражување на Запад во последните неколку децении во однос на неговите лековити својства – како антиинфламаторно средство за лекување на дигестивни проблеми и проблеми со црниот дроб, кожни болести и рани.
Рецепт за маска со куркума: најдобриот пилинг за кожата на Ајурведата:

Куркумата и прави чуда на кожата како пилинг. Освен што ја отстранува мртвата кожа и нечистотиите, маската со куркума ја одржува и природната pH рамнотежа на кожата и и дава здрав сјај. Ајурведата препорачува куркумата да се користи редовно за блескав тен без флеки.
Основна состојка за маската се куркумата и јогуртот, а во зависност од типот на кожата, можете да додадете состојки по желба, на пример, мед, масло (маслиново, кокосово или бадемово) или алое вера. Се мешаат исто количество на куркума и јогурт, на пример две лажици куркума со две лажици јогурт. Во некои рецепти за маската може да видите дека се додава и брашно од ориз или леблебија, количински една лажица. Маската ја нанесувате на вообичаен начин – на чиста кожа, се држи 20 минути и потоа се мие лицето со млака вода. Оваа маска за разлика од останатите може да ја нанесете и под очите, бидејќи помага во отстранување на темните дамки.

Може ли куркумата да помогне во лекувањето на депресија?
Ајурведата содржи долгогодишни документирани научни студии кои докажуваат дека куркумата е ефикасен антидепресив. Го модулира нивото на невротрансмитери во мозокот. Куркуминот во куркумата може да обезбеди безбеден и ефикасен алтернативен третман на пациенти кои страдаат од депресија без никакви несакани ефекти.
Придобивките од куркумата за здравјето на срцето!
Куркуминот има позитивни ефекти врз чувствителноста на инсулин, што предизвикува намалување на нивото на триглицериди во телото. Истражувачите веруваат дека токму антиинфламаторните и осетливите својства на инсулинот ја прават куркумата толку ефикасна во спречувањето на кардиоваскуларни болести и зајакнување на срцето.
Дали куркумата го убива ракот?
Куркумата е антиинфламаторнa и ги неутрализира оние супстанции и состојби кои можат да предизвикаат рак. И помага на клетката да го задржи својот интегритет доколку е загрозена од канцерогени материи. Куркумините присутни во куркумата имаат потенцијал да уништат тумор, доколку тој навистина расте. Куркуминот, исто така, целосно го блокира формирањето на ензимот што предизвикува рак (топоизомераза).
Дали мешањето на мед со куркума може да ги излечи симптомите на настинка?

Куркуминот во куркумата наоѓа употреба во терапевтски активности. Комбинацијата од куркума и мед е позната како „Златен мед“ кој е многу ефикасен природен лек за лекување на болести. Куркумата ги уништува бактериите кои предизвикуваат болести и ја промовира природната одбрана на телото. „Златниот мед“ е одличен за варење и ја зголемува корисната флора во цревата. Според ајурведата, „златен мед од куркума“ е најсилниот антибиотик.
Како да направите антивоспалителен чај од ѓумбир и куркума?


Ѓумбирот и куркумата кога се консумираат заедно, можат да бидат одличен лек за настинка и грип. Куркумата содржи состојка наречена куркумин, која помага при лекување на воспалителни состојби како улцеративен колитис и остеоартритис. Еве рецепт на антиинфламаторен чај од ѓумбир и куркума кој може да биде исклучително корисен.
Состојки:
свеж ѓумбир (околу 4 см) • свежа куркума (околу 4 см) • 1 лимон • 1 голем прстофат бибер (за куркумата да има ефект) • свеж сок од портокал по желба
Подготовка:
Излупете го ѓумбирот со помош на лажица, но можете и со нож. Потоа излупете ја куркумата. Но, ставете ракавици затоа што овој жолт корен може да ви ги обои прстите. Изрендајте ја куркумата и ѓумбирот.
Исцедете сок од лимон, и додадете ја куркумата и ѓумбирот.
Во здравиот пијалок додадете уште прстофат бибер. Ако пијалокот ви е премногу кисел, можете да додадете малку сок од портокал или мед.
Купете ја најквалитетниот Куркумин на нашиот пазар ТУКА

Други содржини

Најпродавани
производи