Специјалистите за здравје и благосостојба предвидуваат дека Кето диетата (од медицинскиот термин „Кетогена диета“) ќе биде следниот голем тренд во светот на диетите, следејќи ја диетата Палео. Ова е веројатно затоа што врвните медиумски инфлуенсери и светски познатите спортисти го прифаќаат кетогениот начин на живот. Леброн Џејмс изгуби 25 килограми со намалување на внесот на јаглехидрати и исфрлање на шеќерот од неговата исхрана. Најпродаваниот автор на Њујорк Тајмс, Тим Ферис, користел кетогена диета за да ги подобри своите перформанси и да ја излечи Лајмската болест. Спортистите со најдобри перформанси се префрлаат на кето диета, како што е легендата за голф Гери Плеер.

Што е најважно, кетогената диета,  која бара многу ниска потрошувачка на јаглени хидрати, научно е докажано дека е ефективна алатка за контрола на дијабетес тип 2, главно со нејзината способност да промовира губење на тежината. Кетогената диета исто така покажала корисни ефекти кај луѓето со невролошки состојби, а неодамна покажа и позитивни ефекти врз ракот.

Зошто е важна кето диетата?

Кетогената диета најпрво била терапевтска диета, која била медицински препишана или препорачана како начин на третман за хронична болест. За прв пат била популаризирана во почетокот на 1900 година како еден од третманите за епилепсија во тоа време.

Кетогената диета е богата со масти, умерена со протеини и ниска содржина на јаглени хидрати. Со модифицирање на односот на макронутриенти и намалување на внесот на јаглехидрати, телото се префрла во состојба на кетоза. Кетозата значи дека телото го модифицирало начинот на кој се храни со користење на масни молекули наместо јаглехидрати.

Во состојба на кетоза, вашето тело произведува кетони и бара помалку инсулин. Ова е главната причина зошто кетогената диета е ефикасна за здравствени состојби и губење на тежината.

Кето диетата природно го потиснува апетитот. Таа ви помага да се чувствувате сити и да консумирате помалку храна. Исто така, ги регулира хормоните кои го контролираат апетитот, лептинот и грелинот.  Кетогената диета може да ја зголеми функцијата на согорување на маснотии во вашето тело во секое време.

Кој може да е на кето диета?

Убавината на кетогената диета е во тоа што речиси секој може да го направи тоа. Повеќето луѓе можат безбедно да ја следат кето диета. Меѓутоа, ако земате лекови за метаболички состојби – како што се дијабетес, висок крвен притисок и висок холестерол – можеби ќе треба да се консултирате со вашиот лекар.

Позитивните здравствени придобивки од кетогената диета врз метаболичките фактори како што се крвниот притисок, регулирањето на шеќерот во крвта и целокупното воспаление, може да имате потреба од помала доза на лекови, па затоа е добро да се консултирате со вашиот лекар што да ви препишува.

Кој не може да е на кето диета?

Има многу малку контраиндикации за кетогената диета. Ако имате една од следните три состојби, кетогената диета НЕ е за вас. Овие состојби се многу ретки:

  • Дефицит на пируват карбоксилаза.
  • Порфирија.
  • Нарушување на метаболизмот на мастите.

Како и секогаш, диетата за слабеење не се препорачува ако сте бремени, се обидувате да забремените, доите, имате недоволна тежина или ако сте со нарушување во исхраната.

Краток план за исхрана.

За да ја следите кето диета, едноставно треба да ги следите овие чекори:

 

  1. Намалете го дневниот внес на јаглени хидрати под 30 грама. За да го направите ова на здрав начин, мора да ги елиминирате сите преработени јаглехидрати, шеќер и житарки.
  2. Јадете 4 до 6 чаши зеленчук со намалено ниво на јаглехидрати: зелен зеленчук, домати, кромид, пиперки, итн.
  3. Јадете по една порција протеини со секој оброк. Ова е отприлика колку вашата дланка. Јајцата, месото и рибата се одлични извори на протеини. Фаворизирајте пилешко и мисирка, масни риби: како лосос, пастрмка, туна и скуша.
  4. Вклучете здрави маснотии во секој оброк: авокадо, маслиново масло, путер, масло од авокадо, кокосово масло итн.
  5. Пијте многу вода и не заборавајте да вклучите висококвалитетна морска сол во вашата исхрана, како што се хималајската или келтската морска сол.

Ако добро ги поднесувате млечните производи, можете да вклучите и сирење: необработени сирења (Чедар, козјо, крем сирење, сино или моцарела). Сепак, не се препорачува во големи количини.

Бидете доследни. Запомнете, ова НЕ е магичен куршум или чудотворна пилула што ќе ве натера да изгубите 10 килограми за една недела. Како и кај секоја диета, конзистентноста е фактор број еден за успех.

Кето диета: начин на живот!

Успешната програма за слабеење не треба да промовира привремена промена, туку одржливи промени. Тие треба да се стремат кон постигнување на целосно здравје, наспроти само губење на тежината.

 

Други содржини

Најпродавани
производи