Онихокриптозата или она што е попознато како вроден нокт, е болно заболување на ноктите во кое, ноктот расте и сече едната или двете страни на подлогата на ноктите. Резултатот од вродениот нокт е испуштање на жолта течност и раст на дополнително ткиво на прстите. Навистина се болни и непријатни. Еве неколку природни лекови кои се многу ефикасни за вродените нокти.

Природен лек за враснати нокти.

Овој метод ќе го спречи вашиот нокт да расте во вашата кожа. Може дури и да ве спречи да направите операција за отстранување на болниот вроден нокт! Следете ги овие упатства и може да се ослободите од вродениот нокт за кратко време. Исто така, оние со дијабетес и на кои овој метод им е болен треба да се воздржат од овој метод.

Работи што ќе ви требаат:

Памук, горка сол, пинцета, неоспорин, фластер, ноктерица, средство за отстранување на кутикулите и топла вода.

Потопете ги стапалата во топла вода и горка сол. Повторете го ова 15-30 минути дневно. Ова ќе помогне да се омекне ноктот на ногата и да се спречи инфицирање на вродениот нокт.

Следно, отсечете го ноктот на ногата со дополнителна грижа околу враснатата област. Исечете го ноктот директно, но не премногу. Започнете со рабовите на ноктот, заштитувајќи ја отечената област. Не заборавајте да ги исечете ноктите од страните, а не од средината бидејќи тоа може да ја влоши ситуацијата.

Користете средство за отстранување на кутикулите за да го турнете памукот под ноктот на ногата за да спречите враќање на вродениот нокт. Внимавајте да не притискате премногу, во спротивно може да се повредите! Правете го тоа секој ден и нанесувајте свеж памук за да го намалите ризикот од инфекција.

Нанесете маст за спречување на инфекции или неоспорин на погодената област и држете ја преврзана.

Оставете го палецот да добие малку воздух. Не носете чорапи или чевли и оставете го вашиот прст да дише некое време.

За да спречите инфекција, проверете дали го менувате памукот секој ден. Вашиот вроден нокт треба да порасне за неколку недели!

Други домашни лекови за враснати нокти:

Јаболков оцет: Ова може да биде многу ефикасен третман за вродените нокти. Или консумирајте една лажица јаболков оцет или земете го со лажица суров мед. Исто така, можете да ги натопите нозете во мешавина од јаболков оцет и вода или да го нанесете овој раствор директно на погодената област.

Лимон: Замотајте го палецот со тенко парче лимон и со помош на завој или газа оставете го преку ноќ. Киселоста во лимонот помага да се излечи инфекцијата.

Водород пероксид: Тој е многу моќно средство за дезинфекција и помага да се одржи мека кожата околу вродениот нокт. Ја прави помалку болна погодената област и спречува инфекција. За нанесување, разредете водород пероксид со вода и натопете ја ногата во неа 15-20 минути. Тоа треба да ви даде малку олеснување.

Можете исто така да користите масло од бел лилјан, есенцијално масло од оригано, есенцијално масло од лаванда и антибактериски сапун за да ви помогнат да се справите со оваа состојба.

Домашен лосион: 

1 капсула Ним

¼ лажиче цеден сок од лимета

Ги ½ лажиче

Мед ½ лажиче

1 лажиче куркума

Нанесете ја оваа паста најмалку 2-3 пати на ден, по 15-20 мин. Измијте со топла вода.

Други содржини

Најпродавани
производи