Камилицата отсекогаш била ценета по своите лековити својства, а античките Римјани, Грци и Египќани ја користеле за лекување на низа болести. 

Здравствени придобивки од чајот од камилица:

 • Се бори против несоницата

Откриено е дека овој традиционален лек за несоница помага да се подобри латентноста на спиењето. Постари лица кои земале екстракти од камилица во една студија, исто така, забележале подобрување на квалитетот на спиењето. Во друга студија, која испитувала жени кои имале слаб квалитет на сон, откако се породиле, пиење чај од камилица за 2 недели ги намали физичките симптоми поврзани со неефикасноста на спиењето. Потенцијалот на камилицата како помагало за спиење може да се должи на присуството на флавоноид познат како апигенин, кој се врзува за рецепторите на бензодиазепин во мозокот и дејствува седативно. Така, да се почестите со чаша чај од камилица еден час или нешто пред спиење, може да ви помогне лесно да заспиете.

 • Ја олеснува анксиозноста

Камилицата е добро позната по своите смирувачки својства. Луѓето со анксиозно растројство доживуваат вознемиреност скоро постојано иако нема очигледна причина за загриженост. Ова не само што може да им отежне да се фокусираат на секојдневните задачи, туку и да резултира со физички симптоми како што се главоболки, замор и болки во мускулите. Според една студија, конзумирање на екстракт од камилица за период од 8 недели резултирало со значително намалување на анксиозноста. Флавоноидите присутни во камилицата, особено апигенинот, се сметаат за одговорни за овој корисен ефект.

 • Помага во справувањето со депресијата

Камилицата може да помогне и во ублажување на депресијата. Депресијата е состојба која често се јавува заедно со анксиозноста и една студија го забележала влијанието на камилица кај луѓето кои страдале од двете состојби. Луѓето кои имале камилица доживеале поголемо намалување на скалата што ја мери депресијата со текот на времето, во споредба со оние кои земале плацебо. Иако механизмот преку кој работи камилицата не е дефинитивно утврден, експертите сугерираат дека флавоноидите присутни во камилицата може да имаат антидепресивно дејство.

 • Го олеснува предменструалниот синдром

Додадете во вашиот чај од камилица антиинфламаторен ѓумбир за да ја засилите моќта на чајот да се справите со грчевите во менструалниот циклус. Многу жени доживуваат физички симптоми како што се надуеност, главоболка, осетливост на дојките и емоционални симптоми како раздразливост, депресија и лутина пред менструацијата.

Според една студија, екстракт од камилица не само што ги намали физичките симптоми како чувствителност на градите, болки во стомакот и главоболки, туку исто така беше во можност да се справи со психолошките симптоми поврзани со предменструален синдром. Се смета дека камилицата содржи фитоестрогени кои имаат ефекти слични на оние на женскиот хормон естроген. Овие фитоестрогени, како и апигенинот и другите флавоноиди присутни во камилицата може да бидат одговорни за овој ефект.

 • Се справува со дигестивни проблеми како варење, гастритис и чиреви во желудникот

Дали претеравте со оброкот? Напијте се чаша чај од камилица. Истражувањата покажуваат дека антиоксидантната камилица може да ја инхибира цревната апсорпција на гликозата и да ги заштити црниот дроб и бубрезите од оштетување предизвикано од оксидативен стрес како резултат на исхрана со многу маснотии. Може да помогне во варењето на храната и да ги смири иритираните или воспалени мукозни мембрани во вашиот дигестивен тракт. Исто така може да ги олесни грчевите во стомакот и да помогне во исфрлање на гасови. Покрај тоа, апигенинот во него може да го инхибира растот на Helicobacter pylori, бактериите кои обично се одговорни за пептични улкуси и гастритис. Затоа, обидете се да го пиете овој класичен лек 2 до 3 пати на ден помеѓу оброците, следниот пат кога ќе почувствувате проблеми со варење или стомачна болка.

 • Ја зголемува контролата на глукозата кај дијабетичарите

Ако сте дијабетичар и сте загрижени да го одржувате шеќерот во крвта под контрола, камилицата може да ви помогне. Во една студија, дијабетичарите кои пиеле чај од камилица веднаш после јадење, трипати на ден во текот на 8 недели, забележале подобрување на контролата на глукозата.

 • Се справува со висок крвен притисок

Високиот крвен притисок може да влијае на вашето здравје и да доведе до компликации како што се срцев удар, хронично заболување на бубрезите, срцева слабост и мозочен удар. Чајот од камилица може да биде само сојузникот што ви треба за да помогнете во управувањето со крвниот притисок. Откриено е дека камилицата има диуретично дејство и можеби тоа е причината што има позитивно влијание врз високиот крвен притисок.

 • Помага во заштита од карцином

Да, камилицата дури може да ви помогне во борбата против ракот. Истражувањата откриле дека екстрактите од камилица можат значително да ја намалат одржливоста на клетките на ракот. Исто така, откриено е дека апигенинот во камилицата го инхибира растот на клетките на ракот. Благодарение на антиинфламаторните ефекти, камилицата може да се спротивстави и на хроничното воспаление кое игра важна улога во развојот на карцином. Вклучувањето чаша или две чај од камилица во вашата дневна рутина може да има само заштитен ефект.

 • Чајот од камилица исто така може да помогне во смирување на болката и непријатноста кога на вашето бебе му растат заби. Едноставно масирајте ги непцата со слаб чај двапати на ден. Сепак, не заборавајте да направите тест за алергиска реакција.
 • Се бори со синдром на нервозно дебело црево
 • Камилицата исто така може да се бори против воспалението поврзано со Кронова болест и улцеративен колитис и да ги олесни симптомите. Една студија откри дека екстракт од камилица со топла вода двапати на ден, 15 минути по оброкот, значително ги намалува симптомите како што се болка во стомакот, надуеност, абнормална конзистенција на столицата .

За да подготвите чај од камилица, потребно е 2 или 3 лажички сушена камилица околу 10 до 15 минути во чаша врела вода. Чајот од камилица може да се пие безбедно 3 до 4 пати на ден помеѓу оброците, но не повеќе.

Други содржини

Најпродавани
производи