Ако обожавате градинарство или сакате да се занимавате со хоби, започнете со одгледување на некои билки за да додадете здравје на секојдневните јадења. Сè што ви е потребно за убавата градина се прозорци за да добиете најмалку 4 или 5 часа директна светлина од сончев прозорец.

Еве 6 билки со кои можете да започнете веднаш:

1. Мајчина душица

Нејзините лисја, цвеќиња, како и маслото се користат за третман на:

 • Поддршка за варење: Мајчина душица долго време се користи во лекување на дијареја, гасови и болки во стомакот.
 • Исто така, помага во олеснување на горните респираторни нарушувања како бронхитис, голема кашлица и го смирува болното грло.
 • Тоа е исто така добро познат лек за мокрење во кревет и спречување на вишок задршка на течности во телото.
 • Нејзините антимикробни својства играат витална улога во лекувањето на акните и другите инфекции на кожата.
 • Мајчината душица се покажа како одличен лек за хипертензија (висок крвен притисок) и за лекување на тумори на дебело црево и дојки.

2. Магдонос

Магдоносот е преполн со толку многу здравствени придобивки како резултат на присуството на витамин Ц, Б12, К и А во него.

 • Тој е од витално значење за здравјето на коските, зглобовите, тетивите, лигаментите, крвните садови и нервите, белите дробови, срцето, бубрезите и за соодветно згрутчување на крвта.
 • Неговото масло е најдобро за спречување на алопеција (опаѓање на косата). Маслото од магдонос е добар третман за сува кожа бидејќи обезбедува мекост на кожата.
 • Не само што третира дијареја, туку помага и во апсорпција на маснотии.
 • Поттикнува емисија на естрогени кои помагаат во борбата против симптомите по менопаузата.
 • Фактот дека има забележителни количини на железо, употребата на магдонос може да ја инхибира анемијата и исцрпеноста.

3. Нане

 • Се користи за отстранување на ужасните мириси; промовира заживувањето од болести и отстранување на бубачки и штетници.
 • Ако маслото од нане се стави на марамче и се вдишува, тоа помага при лекување на студ. Натопените и омекнати лисја од нане се масираат за ослободување од болка, вклучувајќи главоболки и мигрена.

4. Босилек

 • Маслото од босилек го попречува развојот на бројни микроби.
 • Маслото од босилек содржи еугенол, кој нуди антиинфламаторни карактеристики слични на оние на синтетичките антиинфламаторни лекови како што се аспирин и ибупрофен; со тоа босилекот е природен лек за артроза, ревматоиден артритис и воспалителни заболувања на цревата.
 • Поради присуството на витамин А во него, Босилекот помага во инхибиција на таложење на холестерол во крвните садови. Магнезиумот што постои во босилекот им помага на срцето и крвните садови да се олабават, а со тоа да се зголеми протокот на крв.
 • Железо, калциум, калиум и аскорбинска киселина (витамин Ц) кои се наоѓаат во босилек, даваат многу придобивки за човечкото тело.

5. Коријандер

 • Коријандер помага во адекватно работење на црниот дроб и промовира здраво варење на храната поради неговите извонредни антиоксидантни карактеристики.
 • Добар е за третман на синузитис и главоболка поврзана со оваа состојба.
 • Исто така е одличен за справување со настинка, грип и чувство на печење поврзано со воспаление на мочниот меур.

6. Оригано

 • Маслото од оригано има антивирусни и антиоксидантни квалитети (оттаму служи како средство против стареење).
 • Поради своите анти-габични карактеристики, се користи за третман на габични инфекции.
 • Поради своите антиинфламаторни особини, ги лекува заболувањата: артритис, астма, синузитис, псоријаза, хепатитис, синдром на нервозно дебело црево итн.

 

 

 

Други содржини

Најпродавани
производи