Како ајурведата може да помогне во балансирање на вашите хормони за оптимално здравје?

Хормони. Самиот збор се поврзува со болни искуства од менструација, неплодност, стрес, па дури и зголемување на телесната тежина. Но, не треба да биде така. Хормоните се всушност моќни агенси кои можат да ви помогнат да постигнете оптимално здравје; но само доколку се добро избалансирани. И додека ова може да звучи како неверојатен сон за многумина, неверојатниот систем на лекување на ајурведската медицина ви дава можност да ја постигнете оваа реалност.
Откријте ја древната мудрост на Ајурведата и нејзиниот моќен пристап за постигнување хормонална рамнотежа. Во овој сеопфатен водич, истражуваме како ајурведските практики, од приспособени диети до холистички промени во животниот стил и хербални производи, можат да го вратат вашето хормонално здравје и да обезбедите физичка и ментална благосостојба. Дознајте за улогата на хормоните во клучните функции на вашето тело и зошто Ајурведата нуди ветувачко решение за хормоналната нерамнотежа што влијае на многумина денес.
Што се хормони?
Хормоните се витално важни хемиски гласници кои помагаат во регулирањето на главните телесни процеси. Тие вклучуваат хормони за раст кои го регулираат метаболизмот, полови хормони кои ја контролираат плодноста и репродукцијата и стрес хормони кои управуваат со реакциите на телото на стрес. Затоа, не е ни чудо што нерамнотежата на хормоните може да предизвика бројни проблеми во телото и да доведе до разни здравствени проблеми. Како резултат на тоа, балансирањето на вашите хормони е поврзано со обезбедување на добро здравје и виталност.
Зошто Ајурведа е решението за хормонална рамнотежа?

Ајурведата обезбедува совршено решение за постигнување и одржување на хормоналната рамнотежа. Тоа е затоа што ајурведската медицина има холистички пристап кој оди подалеку од еден лек за една болест. Наместо тоа, се фокусира на основната причина за болеста и ја третира болеста, како и нејзините симптоми. И бидејќи на нашите нивоа на хормони влијаат нашата исхрана, надворешните стресови, па дури и генетските фактори, може да биде потребна специфична комбинација на лекови за секој поединец. Ајурведската медицина ги зема предвид дошите, животниот стил, исхраната и дневната рутина на секоја личност за да формулира приспособен план за лекување.
Како Ајурведата помага да се постигне хормонална рамнотежа?
Ајурведата обезбедува повеќестран пристап за лекување на хормоналната нерамнотежа. Ова обично вклучува:
• Ајурведска диета
• Промени во начинот на живот за хормонална рамнотежа
• Ајурведски билки за хормони
Ајурведска диета за хормонално здравје
Ајурведската диета во основа се состои од здрави и урамнотежени оброци кои во голема мера се без преработена храна. Друг клучен фактор на начелата на ајурведската диета е внимателно јадење. Ова ја гради навиката за конзумирање на редовни оброци, на време и без прејадување.

Храна што треба да се вклучи за хормонална рамнотежа:
• Лиснат зеленчук (спанаќ, кељ, блитва).
• Шарени зеленчуци (моркови, цвекло, слатки компири).
• Полнозрнестите житарки (киноа, ориз, овес).
• Мешунки (леќа, наут, грав).
• Јаткасти плодови и семки (бадеми, ленено семе, семки од сончоглед).
• Здрави масти (Ги, кокосово масло, маслиново масло).
• Билни чаеви (ѓумбир, цимет).
Храна што треба да ја избегнувате за хормонална рамнотежа:
• Преработена и рафинирана храна.
• Прекумерна количина на кофеин и алкохол.
• Засладени задоволства и слатки пијалоци.
• Мрсна и пржена храна.
• Млечни производи.
• Неорганска храна преполна со пестициди.
Зачинете ја вашата исхрана.
Зачините не само што додаваат вкус, туку имаат и терапевтски својства. На пример, куркумата има антиинфламаторни придобивки кои можат да помогнат во ублажување на хормоналната нерамнотежа. Кимот, коријандерот и анасонот го помагаат варењето, што е од суштинско значење за хормоналната хармонија.
Постојат многу пијалоци што ги балансираат хормоните и не само што се вкусни, тие се полни со состојки кои им се потребни на нашите тела. Неверојатно е како одредени состојки повеќе од другите можат да ја зајакнат нашата енергија, да нè одржат среќни и задоволни меѓу оброците!
Супер зелено смути

Зелено смути е преполно со сите добри работи за одличен баланс на хормоните – влакна, заситени масти и есенцијални масни киселини.
Состојки
2 чаши вода
2 лажици семе од коноп
1 лажица семе од сусам
2 лажици спирулина
2 лажици мака во прав
2 лажици семе од Чиа
1 лажиче масло од кокос
1 зрела банана свежа или замрзната
Инструкции
Во блендер ставете вода, семе од сусам и семе од коноп и ставете на голема брзина за една минута, за да добиете сурово млеко.
Додадете спирулина, мака, чиа, кокосово масло и банана и обработете на средна брзина уште една минута.
Пијте на празен стомак.
Додадете свежо или замрзнато овошје како малини, киви или боровинки за да го збогатите со антиоксиданти.
Зелен чај + Бобинки

Состојки
3/4 чаша разладен зелен чај
3/4 чаши замрзнати мешани бобинки
1/2 чаша грчки јогурт
1 лажица семе од коноп
банана или суров мед за сладост
Инструкции
Комбинирајте ги сите состојки и измешајте ги додека не се изедначи. Можете да додадете банана или суров мед по вкус.
Гарнирајте со семиња од коноп и дополнителни бобинки и сервирајте веднаш.
Желатинот ќе и помогне на тироидната жлезда и надбубрежните жлезди да го вратат балансот, истовремено намалувајќи го и вишокот на естроген. Честопати се препорачува во исхраната после раѓањето.
Состојки
6 лажици желатин во прав
2/3 чаша свеж исцеден сок од лимон
6 лажици мед
1-2 лажички свежо рендан ѓумбир
Инструкции
Разматете го сокот од лимон, медот и ѓумбирот во тенџере. Посипете го желатинскиот прав. Промешајте добро. Ставете на средна топлина. Мешајте постојано додека смесата не дојде до вриење. Оставете да врие неколку минути додека не почне да се згуснува и желатинот не се раствори. Истурете во калап и оставете да се излади, ставете го во замрзнувачот 10-15 минути за да го забрзате времето за ладење.
Промени во начинот на живот за хормонална рамнотежа.

Под промени во животниот стил за хормонална рамнотежа подразбираме мали измени во вашата дневна рутина кои можат значително да влијаат на вашето расположение, нивото на стрес и целокупното здравје. Овие промени вклучуваат:
• Рано легнување и доволно одмор.
• Редовно вежбање.
• Останувајќи хидрирани.
• Практикување техники за ослободување од стрес, како што се јога и медитација.
Сè на сè, Ајурведата има за цел да создаде совршено избалансиран животен стил кој ви овозможува да постигнете совршена рамнотежа на хормоните.
Ајурведски билки за хормони

Постојат неколку ајурведски билки за хормони кои се познати по своите моќни лековити својства. Тие се докажани како исклучително ефикасни во регулирањето на нивото на хормоните, а со тоа и во лекувањето на болестите предизвикани од хормоналната нерамнотежа.
Планет Ајурведа со гордост ги претставува “Female Health Support“ и “Brahmi” производи со 100% природни екстракти од ајурведските билки Ашок (Saraca indica), Лодра (Symplocos racemosa), Шатавари (Asparagus racemosus), Bacopa monnieri, овие билки се природни додатоци за одржување на целокупното здравје кај жените. Тие се дизајнирани да обезбедат хормонална рамнотежа, да го засилиат имунитетот, да го поддржат репродуктивното здравје и да обезбедат енергија и виталност. Тие се многу корисни за поддршка на женските репродуктивни органи и ефикасно лекување на менструални нарушувања како синдром на полицистични јајници, нередовна менструација и ПМС.
Заклучок
Јасно е дека хормоните играат клучна улога во одржувањето на вашето физичко и ментално здравје. Исто така, јасно е дека дури и мала нерамнотежа во нивото на вашите хормони може да доведе до многу сериозни здравствени проблеми. Затоа, да се даде приоритет на хормоналната рамнотежа повеќе не е само опција, тоа е начин на живеење.

Други содржини

Најпродавани
производи