Изгорениците од сонце настануваат како резултат на предолго изложување на сончевите зраци, без или со недоволна заштита. Многу е едноставно додека сте на плажа да заборавите да го обновите заштитниот слој крем по излегувањето од водата или забавувајќи се да си кажете дека сонцето не е доволно силно за да ви наштети и целосно да го прескокнете кремот со заштитен фактор. Следниве ајурведски рецепти можат да ви помогнат да ги ублажите изгорениците од сонце:

1. Алое вера

Ова растение за смирување има огромен број придобивки и е најефикасно кога се користи во природна форма. Ставете гел од алое вера на погодената област и оставете го природно да се апсорбира – повторете го процесот секој ден за подобри резултати. Друга одлична летна употреба на алое вера е да се пие неговиот сок, што може да помогне во спречување на дехидрираност во текот на летото. И, ако сте добро хидрирани, вашата кожа исто така ќе свети!

2. Краставица и сок од лимон

Ладената природа на краставицата е корисна за намалување на болката и црвенилото од изгореници. Истолчете една краставица во паста, додадете две лажици сок од лимон и нанесете ја на кожата со памук. Оставете ја оваа мешавина да делува 15 минути и измијте ја.

3. Лубеница

Ова освежително летно овошје има безброј придобивки. Јадењето лубеница е исклучително корисно за вашето здравје во текот на летото, но не ја фрлајте кора од лубеница откако ќе го исечете вкусниот дел! Бришење на месестиот дел од кората од лубеница на вашата кожа – ова ја смирува вашата кожа и помага во тонирање на плускавци или црвенило предизвикани од изгореници од сонце.

4. Сандалово дрво и куркума

Природните масла од сандалово дрво помагаат во чистење на кожата и овозможуваат нејзино сјаење. Покрај тоа, куркумата има антиинфламаторни и лековити својства. Измешајте еднаква количина на сандалово дрво и куркума со розова вода и нанесете ја оваа паста за ладење на изгореници.

5. Кокосово масло

Кокосовото масло има природни фактори за заштита на кожата. Нанесете го ова масло на изгореници од сонце секој ден – тоа ќе помогне во смирување на површината на кожата и спречување на црвенило и осип.

 

6. Домати

Направете смеса од домати и нанесете ја на изгорената кожа.

Други содржини

Најпродавани
производи