Добар сон е сигурна помош за нашата благосостојба бидејќи Ајурведата го смета оптималниот сон како еден од трите столба на природната благосостојба и долговечноста (другите два се исхрана и вежбање).

Дали повремено се лишувате од добар сон? Да, ова е дел од нашиот начин на живот денес. Обвинете ја прекумерната работа или ноќниот живот. Но, ова е една од најштетните практики со која несвесно си го нарушувате здравјето. Спиењето има огромно значење за целокупното здравје на организмот, работната способност, менталното и емотивното функционирање на човекот. Квалитетот на сонот влијае на квалитетот на животот и секојдневното функционирање. Краткотрајните проблеми со несоницата ги предизвикуваат типичните симптоми, како хроничниот замор, значително отежнатата концентрација, зголемениот стрес, хормонален дисбаланс и нервоза во текот на денот итн. На подолг рок, ваквите проблеми можат да го зголемат ризикот од најразлични хронични заболувања, како на пример дијабет, обезност, кардиоваскуларни проблеми, депресија итн.

Несоницата е состојба во која имате проблем да заспиете или пак, откако ќе заспиете имате тешкотии да ја задржите таа состојба. Причини кои придонесуваат за несоница исто така се: стрес, вознемиреност, депресија, промена на околината, лекови, кофеин, никотин, алкохол но и болести кои вклучуваат хронична болка, потешкотии во дишењето, почесто мокрење. Тука спаѓаат и состојби како артритис, канцер, срцева слабост, гастроезофагијален рефлукс, хипертиреоза, Паркинсон и Алцхајмер.

Ајурведски совети при несоница:

 • Спиењето во темна соба, мирна и тивка средина е од витално значење за надминување на несоницата и за природен релаксиран сон.
 • Вашето тело работи според природен часовник. Затоа, поправете го соодветното време и рутина како слушање тивка музика, читање итн. пред вашето секојдневно одложување. Ова помага да се сигнализира телото и да се подготви за спиење.
 • Вклучете се во физички активности и ментална работа во текот на денот за да ве исцрпи доволно за да добиете здрав сон.
 • Ограничете го внесот на храна богата со кофеин како кафе, чоколади итн. бидејќи тие се мешаат во природната шема на спиење.
 • Треба да го ограничите јадењето на мрсни, зачинети и тешки за варење оброци пред спиење бидејќи тоа може да резултира и со нарушен сон.
 • Внимавајте да не дремете долго во попладневните часови бидејќи тоа може да ве држи будни ноќе.
 • Обидете се да не ги носите грижите во кревет и исто така да се воздржувате од зјапање во темнината ако не можете да заспиете. Подобро е да отидете во друга просторија и да пробате каква било креативна активност како читање. Одете во кревет само кога навистина се чувствувате поспано.
 • Одете на дневна дремка повремено. Таа е добра за сите оние кои страдаат од стрес, анксиозност, несоница и слични болести.
 • Дневната дремка, исто така, има значителна корист во случај на нервна слабост и ментална нестабилност.

Се верува дека нерамнотежата и влошувањето на Вата дошата е основната причина што го попречува нормалниот режим на спиење. Така, за враќање на рамнотежата на Вата и за враќање на сонот, постојат неколку совети за исхрана и начин на живот советувани од Ајурведата.

 • Хранлива диета како што се Ги, млеко, сок од шеќерна трска, ориз, урда, производи на база на џем и сл.
 • Мерките за животниот стил вклучуваат самомасажа (особено пределот на главата и благо на ушите и затворените очи), капење со парфимирани билни сапуни, локално нанесување на парфимирани креми или лосиони на телото и главата, меко притискање на уморните екстремитети итн.
 • Менталната релаксација исто така се смета за витална за започнување на опуштен сон. Ајурведата споменува да одвојувате малку време со вашите деца и останатите членови на семејството, пред да одите во кревет.

Вата доша (воздух и етер) – треба да организира и следи шема за спиење. Препорачливо време за спиење е околу 22:00 часот. Најдобрата положба за спиење би била да спиете на левата страна.

Пита доша (оган и вода) – избегнувајте светла пред спиење, спијте порелаксирано. Препорачливо време за спиење е околу 22:00 часот – 23:00 ч. За типовите Пита, се препорачува спиење на десната страна.

Кафа доша (вода и земја) – дневниот сон е строго забранет. Препорачливо време за спиење е малку доцна, околу 23:00 часот – 00:00 часот. Позицијата на спиење за типовите Кафа е лева страна.

Планет Ајурведа ви ги предлага најдобрите ефективни хербални производи за да го решите проблемот со спиењето: Stress Support, Brahmi и Ashwagandha.

„Спиењето е златниот синџир кој ги поврзува заедно нашите тела и здравјето.“

 

Други содржини

Најпродавани
производи